..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Niemcy – Belgia – Francja - Holandia ::..
03 X 2017

Niemcy – Belgia – Francja - Holandia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
30 września 2017 r. zakończyła się podróż historyczno-wojskowa w której brali udział przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i jednostek podległych.
zdjęcie - Niemcy – Belgia – Francja - Holandia
Podróż historyczno-wojskowa.

Organizatorem podróży historyczno-wojskowej był Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON.

Celem podróży było odwiedzenie miejsc przypominających o walkach męczeńskich naszych rodaków głównie podczas II Wojny Światowej.

W planie podróży znalazła się m. in. największa polska nekropolia wojenna we Francji - Polski Cmentarz Wojenny w Grainville-Langannerie, pole bitwy i muzeum Mont Ormel, plaże „Gold” oraz „Juno”, miejscowości Etratat, Rouen oraz Dunkierka, cmentarz Tyne Cot w Ypres, pole bitwy i muzeum w Oosterbeek z „Salą Polską” w Muzeum Spadochroniarzy. W Oosterbeek jest także pomnik poświęcony spadochroniarzom i wojskowy cmentarz z kwaterą naszych żołnierzy z 1SBSpad.

Podczas podróży uczestnicy prezentowali swoje wystąpienia związane z tematyką historyczną oraz brali udział w dyskusjach panelowych m. in. na temat przedwojennej broni pancernej, dokonań generała Stanisława Maczka i Sosabowskiego, agresji sąsiadów podczas II WŚ, internowania polskich żołnierzy na Węgrzech i Rumunii, operacjii „Overlord” w Normandii i „Market-Garden” oraz historii i szlaku bojowego wielu jednostek wojskowych mających doniosły wpływ na historię wojny.

Tekst: mjr Dariusz Kurowski
Zdjęcia: uczestnicy podróży

podróż historyczno-wojskowa

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 X 2017
Spotkanie z weteranami poszkodowanymi w ...
„Człowiek jest tyle wart ile może pomóc drugiemu”. Ta sentencja był myślą przewodnią spotkania z weteranami poszkodowanymi zorganizowanego przez Dowództwo Generalne ...
18 X 2017
Dowódcy eFP w DG RSZ
18 października, dowódca generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika podjął delegację armii amerykańskiej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych.
18 X 2017
Polscy żołnierze w ćwiczeniu Swift ...
W trwającym od 2 października międzynarodowym ćwiczeniu Swift Response 17-2 biorą udział żołnierze i samoloty C-130 Hercules z 33 Bazy Lotnictwa ...
18 X 2017
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym
18 października, dowódca generalny RSZ gen. dyw. Jarosław Mika pożegnał żołnierzy kończących swoją służbę w strukturach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge
Strzelania przeciwlotników