..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Niemcy – Belgia – Francja - Holandia ::..
03 X 2017

Niemcy – Belgia – Francja - Holandia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
30 września 2017 r. zakończyła się podróż historyczno-wojskowa w której brali udział przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i jednostek podległych.
zdjęcie - Niemcy – Belgia – Francja - Holandia
Podróż historyczno-wojskowa.

Organizatorem podróży historyczno-wojskowej był Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON.

Celem podróży było odwiedzenie miejsc przypominających o walkach męczeńskich naszych rodaków głównie podczas II Wojny Światowej.

W planie podróży znalazła się m. in. największa polska nekropolia wojenna we Francji - Polski Cmentarz Wojenny w Grainville-Langannerie, pole bitwy i muzeum Mont Ormel, plaże „Gold” oraz „Juno”, miejscowości Etratat, Rouen oraz Dunkierka, cmentarz Tyne Cot w Ypres, pole bitwy i muzeum w Oosterbeek z „Salą Polską” w Muzeum Spadochroniarzy. W Oosterbeek jest także pomnik poświęcony spadochroniarzom i wojskowy cmentarz z kwaterą naszych żołnierzy z 1SBSpad.

Podczas podróży uczestnicy prezentowali swoje wystąpienia związane z tematyką historyczną oraz brali udział w dyskusjach panelowych m. in. na temat przedwojennej broni pancernej, dokonań generała Stanisława Maczka i Sosabowskiego, agresji sąsiadów podczas II WŚ, internowania polskich żołnierzy na Węgrzech i Rumunii, operacjii „Overlord” w Normandii i „Market-Garden” oraz historii i szlaku bojowego wielu jednostek wojskowych mających doniosły wpływ na historię wojny.

Tekst: mjr Dariusz Kurowski
Zdjęcia: uczestnicy podróży

podróż historyczno-wojskowa

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 III 2018
Osłona transportu morskiego
19 marca z Portu Wojennego w Gdyni wyszła Okrętowa Grupa Zadaniowa (OGZ) złożona z jednostek wchodzących w skład 3 Flotylli Okrętów.
19 III 2018
Aviation Detachment 18-2
W 33 Bazie Lotnictwa Transportowego trwa polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowe w ramach rotacji Aviation Detachment 18-2.
19 III 2018
Komunikat – Media Day AvDet
23 marca na terenie powidzkiego lotniska odbędzie się Dzień otwarty dla mediów w ramach polsko-amerykańskiego szkolenia Aviation Detachment 18-2.
19 III 2018
Wizyta Zastępcy Sekretarza Generalnego NATO
16 marca na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz odbyła się wizyta zastępcy sekretarza generalnego NATO pani Rose Gottemoeller.
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor