..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Niemcy – Belgia – Francja - Holandia ::..
03 X 2017

Niemcy – Belgia – Francja - Holandia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
30 września 2017 r. zakończyła się podróż historyczno-wojskowa w której brali udział przedstawiciele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i jednostek podległych.
zdjęcie - Niemcy – Belgia – Francja - Holandia
Podróż historyczno-wojskowa.

Organizatorem podróży historyczno-wojskowej był Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON.

Celem podróży było odwiedzenie miejsc przypominających o walkach męczeńskich naszych rodaków głównie podczas II Wojny Światowej.

W planie podróży znalazła się m. in. największa polska nekropolia wojenna we Francji - Polski Cmentarz Wojenny w Grainville-Langannerie, pole bitwy i muzeum Mont Ormel, plaże „Gold” oraz „Juno”, miejscowości Etratat, Rouen oraz Dunkierka, cmentarz Tyne Cot w Ypres, pole bitwy i muzeum w Oosterbeek z „Salą Polską” w Muzeum Spadochroniarzy. W Oosterbeek jest także pomnik poświęcony spadochroniarzom i wojskowy cmentarz z kwaterą naszych żołnierzy z 1SBSpad.

Podczas podróży uczestnicy prezentowali swoje wystąpienia związane z tematyką historyczną oraz brali udział w dyskusjach panelowych m. in. na temat przedwojennej broni pancernej, dokonań generała Stanisława Maczka i Sosabowskiego, agresji sąsiadów podczas II WŚ, internowania polskich żołnierzy na Węgrzech i Rumunii, operacjii „Overlord” w Normandii i „Market-Garden” oraz historii i szlaku bojowego wielu jednostek wojskowych mających doniosły wpływ na historię wojny.

Tekst: mjr Dariusz Kurowski
Zdjęcia: uczestnicy podróży

podróż historyczno-wojskowa

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 VII 2018
Saperzy w poszukiwaniu prawdy historycznej
Od dwóch lat prowadzona jest współpraca, na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 września 2015 r. w sprawie trybu ...
19 VII 2018
Wizyta MUI w DG RSZ
18 lipca w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka przyjął delegację przedstawicieli Military University Institute (MUI).
17 VII 2018
Wizyta rumuńskiego attaché obrony
17 lipca w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyła się pożegnalno-zapoznawcza wizyta Attaché Obrony, Wojskowego, Morskiego i Lotniczego przy Ambasadzie Rumunii ...
17 VII 2018
Powitanie PKW Rumunia
17 lipca na placu apelowym 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu podczas uroczystego apelu przywitano żołnierzy II zmiany PKW, którzy po zakończeniu ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej