..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Żołnierze PKW Rumunia uczcili ofiary agresji sowieckiej ::..
15 IX 2017

Żołnierze PKW Rumunia uczcili ofiary agresji sowieckiej

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Co roku, 17 września wspominamy tragiczną w konsekwencjach dla naszej Ojczyzny, napaść Rosji sowieckiej na Polskę. 78 lat temu, w godzinach porannych ponad 6-tysięczna armia sowiecka wdarła się w granice Rzeczypospolitej dokonując aktu agresji.
zdjęcie - Żołnierze PKW Rumunia uczcili ofiary agresji sowieckiej
Obchody 78 rocznicy agresji ZSRR na Polskę w PKW Rumunia. Fot.: kpr. J. Szurko

Aby uhonorować wydarzenia z września 1939 roku, żołnierze I zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii, wspólnie z żołnierzami z rumuńskiego 26 batalionu piechoty, spotkali się w piątek, 15 września, na uroczystej zbiórce w bazie kontyngentu w Craiovej.

Po odegraniu hymnu państwowego Polski i Rumunii, i wciągnięciu flag państwowych na maszt, dowódca Kontyngentu w swoim wystąpieniu przedstawił historyczne tło tamtych wydarzeń. „Sowiecka inwazja na Polskę była operacją wojskową, która rozpoczęła się bez formalnej deklaracji wojny 17 września 1939 roku. Tego ranka, 16 dni po tym jak Niemcy zaatakowały Polskę z zachodu, Związek Radziecki zaatakował Polskę ze wschodu. Połączona niemiecko-sowiecka inwazja na Polskę była potajemnie zaakceptowana przez pakt Ribbentrop-Mołotow podpisany 23 sierpnia 1939 roku” - powiedział mjr Cupa.

Następnie kapelan kontyngentu ks. mjr Tomasz Krawczyk odmówił modlitwę w intencji wszystkich naszych rodaków, poległych na polach bitew i zamordowanych po agresji sowieckiej 17 września 1939 roku a wyznaczony oficer PKW Rumunia odczytał istotne fakty z działania Polskich żołnierzy w tamtym okresie.

Dla upamiętnienia wszystkich ofiar agresji sowieckiej zbiorka zakończyła się minutą ciszy, po czym o 12.00 w kaplicy kontyngentu została odprawiona uroczysta msza św. w intencji ofiar tamtych wydarzeń.

Rumunia w 1939 r. przyjęła 30 tys. polskich żołnierzy i ponad 20 tys. polskich cywilów, mimo nacisków ze strony hitlerowskich Niemiec i Rosji sowieckiej. Rumunia była jedynym miejscem, gdzie 78 lat temu polski rząd mógł się ewakuować z ogarniętego wojną kraju. W mieście Craiova, gdzie dziś stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy, przebywało tysiące internowanych Polaków, w tym prezydent Ignacy Mościcki. To w Craiovej swój ostatni rozkaz wydał polskim żołnierzom naczelny wódz marszałek Edward Śmigły-Rydz.

Tekst: Oficer Prasowy PKW Rumunia
Zdjęcia: kpr. Jacek Szurko

Obchody 78 rocznicy agresji ZSRR na Polskę w PKW Rumunia. Fot.: kpr. J. Szurko

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 VII 2018
Saperzy w poszukiwaniu prawdy historycznej
Od dwóch lat prowadzona jest współpraca, na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 września 2015 r. w sprawie trybu ...
19 VII 2018
Wizyta MUI w DG RSZ
18 lipca w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka przyjął delegację przedstawicieli Military University Institute (MUI).
17 VII 2018
Wizyta rumuńskiego attaché obrony
17 lipca w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyła się pożegnalno-zapoznawcza wizyta Attaché Obrony, Wojskowego, Morskiego i Lotniczego przy Ambasadzie Rumunii ...
17 VII 2018
Powitanie PKW Rumunia
17 lipca na placu apelowym 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu podczas uroczystego apelu przywitano żołnierzy II zmiany PKW, którzy po zakończeniu ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej