..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - „Skrzydła nad Kazimierzem” ::..
11 IX 2017

„Skrzydła nad Kazimierzem”

 • pobierz pdf
 • drukuj
 • zmniejsz czcionkę
 • rozmiar pierwotny
 • powiększ czcionkę
Wydarzenie pod hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem” odbyło się 9 i 10 września br. w Kazimierzu Dolnym. „Skrzydła” to event dedykowany całej lotniczej braci i sympatykom lotnictwa polskiego.
zdjęcie - „Skrzydła nad Kazimierzem”
„Skrzydła nad Kazimierzem”.

Wydarzenie jest promocją Polskich Sił Powietrznych oraz regionu na wielu płaszczyznach artystycznych od latania pokazowego poprzez malarstwo, muzykę, teatr, film i poezję

Sobota to dzień, który upłynął uczestnikom „Skrzydeł nad Kazimierzem” przy nutach „lotniczej piosenki”. Artyści z całej Polski zaprezentowali swoje wokalne zdolności oraz miłość do lotnictwa wyrażoną w tekstach piosenek. Na scenie zainstalowanej na kazimierskim rynku głównym wystąpili artyści amatorzy, uczestnicy koncertu finałowego odbywającego się po raz pierwszy w historii Festiwalu Piosenki Lotniczej o Laur Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który wręczył I zastępca dowódcy generalnego RSZ generał dywizji pilot Jan Śliwka.

Widzowie mogli posłuchać 20. wykonawców z całej Polski. Artyści rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: soliści–wokaliści oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Rada Artystyczna w składzie: Piotr Golla, Władysław Komendarek, Monika Arbuz, Paweł Pawłowski, Jolanta Wojtaś–Zapora oraz Monika Szymkowiak przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria soliści-wokaliści:

 • Wyróżnienie otrzymała Milena Grabowska z Centrum Kultury w Błaszkach. Wyróżnienie to ufundował Kierownik Klubu DG RSZ ppłk Sławomir Borychowski,
 • 3. miejsce zajęła Naomi Wasselius z Klubu 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu. Nagrodę ufundował Dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej płk Artur Gałecki,
 • 2. miejsce zajęła Maria Linde z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. Nagrodę ufundował Burmistrz Kazimierza Dolnego pan Andrzej Pisula,
 • 1. miejsce i Tytuł Laureata w kategorii soliści-wokaliści otrzymała Wiktoria Gaweł z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Nagrodę ufundował Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika.

Kategoria zespoły woklane i wokalno-instrumentalne:

 • Wyróżnienie otrzymał zespół Defekt z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Wyróżnienie ufundował Prezes Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno-kulturalnego „SWAT” pan Ryszard Pietrzak,
 • 3. miejsce w kategorii Zespoły Wokalne i Wokalno – Instrumentalne otrzymał zespół el Fuego z Klubu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Nagrodę ufundował Dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej płk Artur Gałecki,
 • 2. miejsce w kategorii Zespoły Wokalne i Wokalno – Instrumentalne otrzymał zespół Morowe Panny  z Klubu 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu. Nagrodę ufundował Burmistrz Kazimierza Dolnego pan Andrzej Pisula,
 • 1. miejsce i Tytuł Laureata w kategorii Zespoły Wokalne i Wokalno – Instrumentalne otrzymał zespół Akwarium z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Nagrodę ufundował Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika.

W samo południe nadeszła pora na podziwianie kunsztu pilotażu w wykonaniu Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Niestety pokaz został przerwany z powodu dwóch paralotniarzy, którzy pojawili się na niebie.

W programie „Skrzydeł” organizatorzy umieścili również pokaz musztry paradnej, a także liczne koncerty, wśród których znalazła się premiera kompozycji Władysława Komendarka „Lotnicza kantata”. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzenia filmów poświęconych tematyce lotniczej oraz podziwiali liczne wystawy malarstwa.

W miasteczku namiotowym znaleźć można było namiot 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, a w nim pilotów z Zespołu Akrobacyjnego „Biało–Czerwone Iskry”, którzy chętnie rozmawiali z odwiedzającymi stoisko oraz dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o wrażeniach, które im towarzyszą podczas licznych pokazów.

Swój dorobek zaprezentowało również Muzeum Sił Powietrznych, a Arkadiusz Pilch opowiadał o swojej książce „Legenda Dywizjonu 303”.

Tekst: kpt. Magdalena Busz, Monika Szymkowiak
Zdjęcia: Marta Serafin

„Skrzydła nad Kazimierzem”

facebook twitter gplus

close
 • publikuj na facebook
 • publikuj na tweeter
 • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 III 2018
Studium oficerskie na poligonie CSWL
Prawie 100 słuchaczy sześciomiesięcznego studium oficerskiego przez trzy tygodnie szkoli się na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Biedrusku.
19 III 2018
Osłona transportu morskiego
19 marca z Portu Wojennego w Gdyni wyszła Okrętowa Grupa Zadaniowa (OGZ) złożona z jednostek wchodzących w skład 3 Flotylli Okrętów.
19 III 2018
Aviation Detachment 18-2
W 33 Bazie Lotnictwa Transportowego trwa polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowe w ramach rotacji Aviation Detachment 18-2.
19 III 2018
Komunikat – Media Day AvDet
23 marca na terenie powidzkiego lotniska odbędzie się Dzień otwarty dla mediów w ramach polsko-amerykańskiego szkolenia Aviation Detachment 18-2.
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor