..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - „Skrzydła nad Kazimierzem” ::..
11 IX 2017

„Skrzydła nad Kazimierzem”

 • pobierz pdf
 • drukuj
 • zmniejsz czcionkę
 • rozmiar pierwotny
 • powiększ czcionkę
Wydarzenie pod hasłem „Skrzydła nad Kazimierzem” odbyło się 9 i 10 września br. w Kazimierzu Dolnym. „Skrzydła” to event dedykowany całej lotniczej braci i sympatykom lotnictwa polskiego.
zdjęcie - „Skrzydła nad Kazimierzem”
„Skrzydła nad Kazimierzem”.

Wydarzenie jest promocją Polskich Sił Powietrznych oraz regionu na wielu płaszczyznach artystycznych od latania pokazowego poprzez malarstwo, muzykę, teatr, film i poezję

Sobota to dzień, który upłynął uczestnikom „Skrzydeł nad Kazimierzem” przy nutach „lotniczej piosenki”. Artyści z całej Polski zaprezentowali swoje wokalne zdolności oraz miłość do lotnictwa wyrażoną w tekstach piosenek. Na scenie zainstalowanej na kazimierskim rynku głównym wystąpili artyści amatorzy, uczestnicy koncertu finałowego odbywającego się po raz pierwszy w historii Festiwalu Piosenki Lotniczej o Laur Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który wręczył I zastępca dowódcy generalnego RSZ generał dywizji pilot Jan Śliwka.

Widzowie mogli posłuchać 20. wykonawców z całej Polski. Artyści rywalizowali ze sobą w dwóch kategoriach: soliści–wokaliści oraz zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne. Rada Artystyczna w składzie: Piotr Golla, Władysław Komendarek, Monika Arbuz, Paweł Pawłowski, Jolanta Wojtaś–Zapora oraz Monika Szymkowiak przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:

Kategoria soliści-wokaliści:

 • Wyróżnienie otrzymała Milena Grabowska z Centrum Kultury w Błaszkach. Wyróżnienie to ufundował Kierownik Klubu DG RSZ ppłk Sławomir Borychowski,
 • 3. miejsce zajęła Naomi Wasselius z Klubu 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu. Nagrodę ufundował Dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej płk Artur Gałecki,
 • 2. miejsce zajęła Maria Linde z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego w Dęblinie. Nagrodę ufundował Burmistrz Kazimierza Dolnego pan Andrzej Pisula,
 • 1. miejsce i Tytuł Laureata w kategorii soliści-wokaliści otrzymała Wiktoria Gaweł z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Nagrodę ufundował Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika.

Kategoria zespoły woklane i wokalno-instrumentalne:

 • Wyróżnienie otrzymał zespół Defekt z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Wyróżnienie ufundował Prezes Wojskowego Stowarzyszenia Społeczno-kulturalnego „SWAT” pan Ryszard Pietrzak,
 • 3. miejsce w kategorii Zespoły Wokalne i Wokalno – Instrumentalne otrzymał zespół el Fuego z Klubu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Nagrodę ufundował Dyrektor Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej płk Artur Gałecki,
 • 2. miejsce w kategorii Zespoły Wokalne i Wokalno – Instrumentalne otrzymał zespół Morowe Panny  z Klubu 15. Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu. Nagrodę ufundował Burmistrz Kazimierza Dolnego pan Andrzej Pisula,
 • 1. miejsce i Tytuł Laureata w kategorii Zespoły Wokalne i Wokalno – Instrumentalne otrzymał zespół Akwarium z Klubu 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Przemyślu. Nagrodę ufundował Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika.

W samo południe nadeszła pora na podziwianie kunsztu pilotażu w wykonaniu Zespołu Akrobacyjnego „Biało-Czerwone Iskry” z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Niestety pokaz został przerwany z powodu dwóch paralotniarzy, którzy pojawili się na niebie.

W programie „Skrzydeł” organizatorzy umieścili również pokaz musztry paradnej, a także liczne koncerty, wśród których znalazła się premiera kompozycji Władysława Komendarka „Lotnicza kantata”. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję obejrzenia filmów poświęconych tematyce lotniczej oraz podziwiali liczne wystawy malarstwa.

W miasteczku namiotowym znaleźć można było namiot 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, a w nim pilotów z Zespołu Akrobacyjnego „Biało–Czerwone Iskry”, którzy chętnie rozmawiali z odwiedzającymi stoisko oraz dzielili się swoimi doświadczeniami i opowiadali o wrażeniach, które im towarzyszą podczas licznych pokazów.

Swój dorobek zaprezentowało również Muzeum Sił Powietrznych, a Arkadiusz Pilch opowiadał o swojej książce „Legenda Dywizjonu 303”.

Tekst: kpt. Magdalena Busz, Monika Szymkowiak
Zdjęcia: Marta Serafin

„Skrzydła nad Kazimierzem”

facebook twitter gplus

close
 • publikuj na facebook
 • publikuj na tweeter
 • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 XI 2017
Wizyta delegacji Sił Powietrznych Pakistanu
23 listopada, I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka podjął w Dowództwie Generalnym delegację Sił Powietrznych Pakistanu.
23 XI 2017
Komunikat MON
W związku z rozpowszechnianiem informacji zawartych w korespondencji wewnętrznej Dowództwa Generalnego RSZ informuję, że pismo skierowane do jednostek wojskowych miało na ...
23 XI 2017
Taktyczny sprawdzian artylerzystów
W dniach 20-22 listopada, dowódca 23 Pułku Artylerii przeprowadził z 3 dywizjonem artylerii rakietowej ćwiczenie taktyczno-specjalne pk. Tornado-17.
23 XI 2017
Bojowe strzelania w Orzyszu
Przebywający na szkoleniu poligonowym w Orzyszu 3 dar z 11 Mazurskiego Pułku Artylerii przeprowadził ćwiczenie pk. Pantera-17 z użyciem rakiet bojowych.
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
USTKA
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge