..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Podhalańczycy w wodzie ::..
07 IX 2017

Podhalańczycy w wodzie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
"Niebieskie szkolenie" tak żołnierze pododdziałów rozpoznawczych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nazywają szkolenie wodne, które odbywa się pod okiem instruktorów z 16 Batalionu Saperów z Niska nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
zdjęcie - Podhalańczycy w wodzie
Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Szkolenie rozpoczęło się 21 sierpnia 2017 roku i potrwa do końca miesiąca. Brały w nim udział rotacyjnie żołnierze pododdziałów rozpoznawczych z jednostek brygady. Miejscem szkolenia i obozowania dla zwiadowców była baza nurkowa LOK, natomiast szkolącymi są wykwalifikowani instruktorzy z 16 Batalionu Saperów z Niska. 

Każdy dzień szkoleniowy rozpoczynał się zaprawą fizyczną, polegającą na przepłynięciu ok. 4 kilometrów łodzią saperską. W ten sposób żołnierze doskonalą kondycję fizyczną oraz umiejętności wioślarskie- podkreśla porucznik Marcin Janta-Lipiński, który jest kierownikiem zajęć. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu żołnierze, już w wodzie, doskonalą swoje umiejętności pływackie, a szczególnie elementy ratownictwa wodnego. Warto dodać, że wszystko odbywa się w pełnym umundurowaniu.

Ratownictwo wodne obejmuje takie zagadnienia jak nauka poruszania się w kamizelce ratunkowej i jej dopasowanie, sprawdzenie pływalności w umundurowaniu i butach, a także naukę holowania poszkodowanego różnymi sposobami. Ćwiczona jest także pierwsza pomoc.

W wodzie jest też czas na taktykę. Prowadzone jest rozpoznanie przeszkody wodnej oraz brzegu. Szkoleni realizują tą tematykę zarówno w dzień, jak i w nocy.

Nad bezpieczeństwem żołnierzy w wodzie czuwała grupa ratunkowa w łodzi oraz nurkowie z 16 bsap, którzy również się szkolili. Dodatkowo na lądzie była nowoczesna komora dekompresyjna, która również wykorzystywana jest do doskonalenia umiejętności nurków.

Tekst i zdjęcia kpt. Konrad Radzik

Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 XI 2017
Paczki dla żołnierzy w Polskich ...
Informujemy, że można przesyłać paczki żołnierzom służącym w Polskich Kontyngentach Wojskowych: PKW Afganistan RSM, PKW KFOR, PKW EUFOR/MTT, PKW OIR KUWEJT, ...
21 XI 2017
Oddali krew - ratują życie
W piątek, 17 listopada, w Klubie Wojskowym 5 Lubuskiego Pułku Artylerii sulechowscy artylerzyści oddali ponad 22 litry krwi.
20 XI 2017
Początki wśród pancerniaków
Początki czasami bywają trudne... A jak jest w przypadku podporuczników nowoprzybyłych do świętoszowskiej jednostki? Przez cały tydzień trwał kurs adaptacyjny dla ...
20 XI 2017
Wizyta amerykańskich kongresmenów
W dniach 18-19 listopada Delegacja Kongresu Stanów Zjednoczonych odwiedziła komponenty wojsk amerykańskich stacjonujących na terenie Rzeczpospolitej Polski.
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
USTKA
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge