..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Podhalańczycy w wodzie ::..
07 IX 2017

Podhalańczycy w wodzie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
"Niebieskie szkolenie" tak żołnierze pododdziałów rozpoznawczych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nazywają szkolenie wodne, które odbywa się pod okiem instruktorów z 16 Batalionu Saperów z Niska nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
zdjęcie - Podhalańczycy w wodzie
Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Szkolenie rozpoczęło się 21 sierpnia 2017 roku i potrwa do końca miesiąca. Brały w nim udział rotacyjnie żołnierze pododdziałów rozpoznawczych z jednostek brygady. Miejscem szkolenia i obozowania dla zwiadowców była baza nurkowa LOK, natomiast szkolącymi są wykwalifikowani instruktorzy z 16 Batalionu Saperów z Niska. 

Każdy dzień szkoleniowy rozpoczynał się zaprawą fizyczną, polegającą na przepłynięciu ok. 4 kilometrów łodzią saperską. W ten sposób żołnierze doskonalą kondycję fizyczną oraz umiejętności wioślarskie- podkreśla porucznik Marcin Janta-Lipiński, który jest kierownikiem zajęć. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu żołnierze, już w wodzie, doskonalą swoje umiejętności pływackie, a szczególnie elementy ratownictwa wodnego. Warto dodać, że wszystko odbywa się w pełnym umundurowaniu.

Ratownictwo wodne obejmuje takie zagadnienia jak nauka poruszania się w kamizelce ratunkowej i jej dopasowanie, sprawdzenie pływalności w umundurowaniu i butach, a także naukę holowania poszkodowanego różnymi sposobami. Ćwiczona jest także pierwsza pomoc.

W wodzie jest też czas na taktykę. Prowadzone jest rozpoznanie przeszkody wodnej oraz brzegu. Szkoleni realizują tą tematykę zarówno w dzień, jak i w nocy.

Nad bezpieczeństwem żołnierzy w wodzie czuwała grupa ratunkowa w łodzi oraz nurkowie z 16 bsap, którzy również się szkolili. Dodatkowo na lądzie była nowoczesna komora dekompresyjna, która również wykorzystywana jest do doskonalenia umiejętności nurków.

Tekst i zdjęcia kpt. Konrad Radzik

Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 II 2018
Wizyta Dowódcy US Army Europe ...
22 lutego generał broni Christopher Cavoli wizytował żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO stacjonujących w Bemowie Piskim.
22 II 2018
Pierwszy samodzielny lot
To pierwsza w Siłach Zbrojnych RP kobieta - technik pokładowy obsługi ładunku. W dniach 16-20 lutego samodzielnie wykonywała obowiązki na pokładzie ...
21 II 2018
Saperzy znowu budują
W dniach od 15 stycznia do 14 lutego żołnierze 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego wybudowali tymczasowy most drogowy w miejscowości Dąbrowica.
21 II 2018
Robocza wizyta Dowódcy USAREUR
W środę 21 lutego z roboczą wizytą w pancernej stolicy Polski – Żaganiu przebywał dowódca amerykańskich wojsk w Europie (USAREUR - ...
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor
Wigilia z Prezydentem RP