..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Podhalańczycy w wodzie ::..
07 IX 2017

Podhalańczycy w wodzie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
"Niebieskie szkolenie" tak żołnierze pododdziałów rozpoznawczych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nazywają szkolenie wodne, które odbywa się pod okiem instruktorów z 16 Batalionu Saperów z Niska nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
zdjęcie - Podhalańczycy w wodzie
Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Szkolenie rozpoczęło się 21 sierpnia 2017 roku i potrwa do końca miesiąca. Brały w nim udział rotacyjnie żołnierze pododdziałów rozpoznawczych z jednostek brygady. Miejscem szkolenia i obozowania dla zwiadowców była baza nurkowa LOK, natomiast szkolącymi są wykwalifikowani instruktorzy z 16 Batalionu Saperów z Niska. 

Każdy dzień szkoleniowy rozpoczynał się zaprawą fizyczną, polegającą na przepłynięciu ok. 4 kilometrów łodzią saperską. W ten sposób żołnierze doskonalą kondycję fizyczną oraz umiejętności wioślarskie- podkreśla porucznik Marcin Janta-Lipiński, który jest kierownikiem zajęć. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu żołnierze, już w wodzie, doskonalą swoje umiejętności pływackie, a szczególnie elementy ratownictwa wodnego. Warto dodać, że wszystko odbywa się w pełnym umundurowaniu.

Ratownictwo wodne obejmuje takie zagadnienia jak nauka poruszania się w kamizelce ratunkowej i jej dopasowanie, sprawdzenie pływalności w umundurowaniu i butach, a także naukę holowania poszkodowanego różnymi sposobami. Ćwiczona jest także pierwsza pomoc.

W wodzie jest też czas na taktykę. Prowadzone jest rozpoznanie przeszkody wodnej oraz brzegu. Szkoleni realizują tą tematykę zarówno w dzień, jak i w nocy.

Nad bezpieczeństwem żołnierzy w wodzie czuwała grupa ratunkowa w łodzi oraz nurkowie z 16 bsap, którzy również się szkolili. Dodatkowo na lądzie była nowoczesna komora dekompresyjna, która również wykorzystywana jest do doskonalenia umiejętności nurków.

Tekst i zdjęcia kpt. Konrad Radzik

Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
25 VI 2018
Wojskowa Jurysdykcja Karna
19 czerwca w Auli Jana Pawła II na Kampusie Głównym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się I edycja Międzynarodowej ...
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej