..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Podhalańczycy w wodzie ::..
07 IX 2017

Podhalańczycy w wodzie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
"Niebieskie szkolenie" tak żołnierze pododdziałów rozpoznawczych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich nazywają szkolenie wodne, które odbywa się pod okiem instruktorów z 16 Batalionu Saperów z Niska nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
zdjęcie - Podhalańczycy w wodzie
Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

Szkolenie rozpoczęło się 21 sierpnia 2017 roku i potrwa do końca miesiąca. Brały w nim udział rotacyjnie żołnierze pododdziałów rozpoznawczych z jednostek brygady. Miejscem szkolenia i obozowania dla zwiadowców była baza nurkowa LOK, natomiast szkolącymi są wykwalifikowani instruktorzy z 16 Batalionu Saperów z Niska. 

Każdy dzień szkoleniowy rozpoczynał się zaprawą fizyczną, polegającą na przepłynięciu ok. 4 kilometrów łodzią saperską. W ten sposób żołnierze doskonalą kondycję fizyczną oraz umiejętności wioślarskie- podkreśla porucznik Marcin Janta-Lipiński, który jest kierownikiem zajęć. Po krótkim odpoczynku i śniadaniu żołnierze, już w wodzie, doskonalą swoje umiejętności pływackie, a szczególnie elementy ratownictwa wodnego. Warto dodać, że wszystko odbywa się w pełnym umundurowaniu.

Ratownictwo wodne obejmuje takie zagadnienia jak nauka poruszania się w kamizelce ratunkowej i jej dopasowanie, sprawdzenie pływalności w umundurowaniu i butach, a także naukę holowania poszkodowanego różnymi sposobami. Ćwiczona jest także pierwsza pomoc.

W wodzie jest też czas na taktykę. Prowadzone jest rozpoznanie przeszkody wodnej oraz brzegu. Szkoleni realizują tą tematykę zarówno w dzień, jak i w nocy.

Nad bezpieczeństwem żołnierzy w wodzie czuwała grupa ratunkowa w łodzi oraz nurkowie z 16 bsap, którzy również się szkolili. Dodatkowo na lądzie była nowoczesna komora dekompresyjna, która również wykorzystywana jest do doskonalenia umiejętności nurków.

Tekst i zdjęcia kpt. Konrad Radzik

Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.
Podhalańczycy w wodzie nad Jeziorem Tarnobrzeskim.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 IX 2017
Wiceminister MON obserwował ćwiczenia polskich ...
- Żołnierze ćwiczą obronę, ale dostosowujemy się do współczesnych realiów. Jednym z elementów Dragona-17 będzie przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym – mówił dziś ...
21 IX 2017
Pamięci polskiej załogi poległej na ...
Delegacja z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego oddała hołd polskiej załodze poległej w 1944 roku na Słowacji.
21 IX 2017
Z Lamparta na Dragon-17
21 Brygada Strzelców Podhalańskich zakończyła ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Lampart-17, w którym wzięło udział prawie 1500 żołnierzy. Finałem ćwiczenia ...
21 IX 2017
Taktyczny transport powietrzny
Ostatnim elementem ćwiczenia taktycznego z wojskami Serwal-17 było przemieszczenie sił i środków 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na daleką odległość.
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
Pro Defense 2017
Bezpieczna Polska
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge
Strzelania przeciwlotników