..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Leopard-17 w pancernej brygadzie ::..
07 IX 2017

Leopard-17 w pancernej brygadzie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
6 września 2017 roku, na obiektach szkoleniowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc), rozpoczęło się ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Leopard-17.
zdjęcie - Leopard-17 w pancernej brygadzie
Leopardy 2A4 z 10BKPanc w kolumnie marszowej. Fot.: szer. N. Wawrzyniak

Ćwiczenie jest elementem składowym cyklu ćwiczeń prowadzonych w ramach utrzymania gotowości do podjęcia działań przez pancerną brygadę. Jego celem jest sprawdzenie przygotowania pododdziałów do realizacji postawionych zadań oraz realizacji przemieszczenia na dużą odległość. Oceniana będzie także zdolność pododdziałów zabezpieczenia i wsparcia do wykonywania zadań na rzecz brygady.

Oprócz żołnierzy 10BKPanc w ćwiczeniu udział wezmą także elementy wydzielone z innych jednostek, w tym z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 23 pułku artylerii.

O godzinie ósmej żołnierze świętoszowskiej jednostki zebrali się na placu garnizonowym, gdzie dowódca 10BKPanc, pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Parylak rozpoczął ćwiczenie: „Dzisiaj rozpoczyna się najważniejsze wewnętrzne ćwiczenie w 2017 roku w 10BKPanc. Najważniejsze nie dlatego, że bierze w nim udział duża liczba żołnierzy, ale ze względu na wzorce, jakie powinny zostać opracowane po jego zakończeniu. Za chwilę ponad połowa sprzętu z pancernej brygady opuści bramy Parku Sprzętu Technicznego i uda się na poligon. Łącznie około tysiąca żołnierzy rozpocznie szkolenie na Palcu Ćwiczeń Taktycznych. Wszystko po to, aby doskonalić nabyte wcześniej umiejętności i zdolności bojowe poszczególnych rodzajów wojsk oraz zgrać system walki brygady z najważniejszym modułem, jakim jest 1 batalion czołgów. To jest właśnie istota ćwiczenia Leopard-17. Każdy z pododdziałów naszej brygady szkoląc się dotychczas, przygotowywał się do wykonywania zadań w ramach swoich macierzystych pododdziałów. Od dzisiaj, przez kilka kolejnych dni, w ramach jednego modułu zadaniowego pododdziały będą miały okazję się zgrać i nauczyć wspólnie wykonać zadanie, którego żaden z nich z osobna by nie wykonał.”

Zebrani na placu apelowym żołnierze zostali zapoznani z warunkami bezpieczeństwa podczas przebywania na obiektach poligonowych w trakcie trwania ćwiczenia. Następnie po wykonaniu defilady dowódcy odprowadzili swoje pododdziały do Parku Sprzętu Technicznego, skąd wyruszyły one do wskazanych miejsc ćwiczenia.

W środę, 6 września 2017 roku, ćwiczące pododdziały zostały poddane przeglądom musztry ze sprzętem. Jest to pierwszy z ocenianych elementów, który tym samym traktowany jest jako swoista przepustka do udziału w ćwiczeniu. Podczas realizacji tego przedsięwzięcia, dowódcy wszystkich szczebli mieli okazję sprawdzić poziom wyszkolenia swoich podwładnych.

Kolejny dzień ćwiczenia Leopard-17 postawi przed żołnierzami pancernej brygady nowe wyzwania, którym będą musieli sprostać.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak

Leopardy 2A4 z 10BKPanc w kolumnie marszowej. Fot.: szer. N. Wawrzyniak

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 XI 2017
Paczki dla żołnierzy w Polskich ...
Informujemy, że można przesyłać paczki żołnierzom służącym w Polskich Kontyngentach Wojskowych: PKW Afganistan RSM, PKW KFOR, PKW EUFOR/MTT, PKW OIR KUWEJT, ...
21 XI 2017
Oddali krew - ratują życie
W piątek, 17 listopada, w Klubie Wojskowym 5 Lubuskiego Pułku Artylerii sulechowscy artylerzyści oddali ponad 22 litry krwi.
20 XI 2017
Początki wśród pancerniaków
Początki czasami bywają trudne... A jak jest w przypadku podporuczników nowoprzybyłych do świętoszowskiej jednostki? Przez cały tydzień trwał kurs adaptacyjny dla ...
20 XI 2017
Wizyta amerykańskich kongresmenów
W dniach 18-19 listopada Delegacja Kongresu Stanów Zjednoczonych odwiedziła komponenty wojsk amerykańskich stacjonujących na terenie Rzeczpospolitej Polski.
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
USTKA
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge