..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Leopard-17 w pancernej brygadzie ::..
07 IX 2017

Leopard-17 w pancernej brygadzie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
6 września 2017 roku, na obiektach szkoleniowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc), rozpoczęło się ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Leopard-17.
zdjęcie - Leopard-17 w pancernej brygadzie
Leopardy 2A4 z 10BKPanc w kolumnie marszowej. Fot.: szer. N. Wawrzyniak

Ćwiczenie jest elementem składowym cyklu ćwiczeń prowadzonych w ramach utrzymania gotowości do podjęcia działań przez pancerną brygadę. Jego celem jest sprawdzenie przygotowania pododdziałów do realizacji postawionych zadań oraz realizacji przemieszczenia na dużą odległość. Oceniana będzie także zdolność pododdziałów zabezpieczenia i wsparcia do wykonywania zadań na rzecz brygady.

Oprócz żołnierzy 10BKPanc w ćwiczeniu udział wezmą także elementy wydzielone z innych jednostek, w tym z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 23 pułku artylerii.

O godzinie ósmej żołnierze świętoszowskiej jednostki zebrali się na placu garnizonowym, gdzie dowódca 10BKPanc, pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Parylak rozpoczął ćwiczenie: „Dzisiaj rozpoczyna się najważniejsze wewnętrzne ćwiczenie w 2017 roku w 10BKPanc. Najważniejsze nie dlatego, że bierze w nim udział duża liczba żołnierzy, ale ze względu na wzorce, jakie powinny zostać opracowane po jego zakończeniu. Za chwilę ponad połowa sprzętu z pancernej brygady opuści bramy Parku Sprzętu Technicznego i uda się na poligon. Łącznie około tysiąca żołnierzy rozpocznie szkolenie na Palcu Ćwiczeń Taktycznych. Wszystko po to, aby doskonalić nabyte wcześniej umiejętności i zdolności bojowe poszczególnych rodzajów wojsk oraz zgrać system walki brygady z najważniejszym modułem, jakim jest 1 batalion czołgów. To jest właśnie istota ćwiczenia Leopard-17. Każdy z pododdziałów naszej brygady szkoląc się dotychczas, przygotowywał się do wykonywania zadań w ramach swoich macierzystych pododdziałów. Od dzisiaj, przez kilka kolejnych dni, w ramach jednego modułu zadaniowego pododdziały będą miały okazję się zgrać i nauczyć wspólnie wykonać zadanie, którego żaden z nich z osobna by nie wykonał.”

Zebrani na placu apelowym żołnierze zostali zapoznani z warunkami bezpieczeństwa podczas przebywania na obiektach poligonowych w trakcie trwania ćwiczenia. Następnie po wykonaniu defilady dowódcy odprowadzili swoje pododdziały do Parku Sprzętu Technicznego, skąd wyruszyły one do wskazanych miejsc ćwiczenia.

W środę, 6 września 2017 roku, ćwiczące pododdziały zostały poddane przeglądom musztry ze sprzętem. Jest to pierwszy z ocenianych elementów, który tym samym traktowany jest jako swoista przepustka do udziału w ćwiczeniu. Podczas realizacji tego przedsięwzięcia, dowódcy wszystkich szczebli mieli okazję sprawdzić poziom wyszkolenia swoich podwładnych.

Kolejny dzień ćwiczenia Leopard-17 postawi przed żołnierzami pancernej brygady nowe wyzwania, którym będą musieli sprostać.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak

Leopardy 2A4 z 10BKPanc w kolumnie marszowej. Fot.: szer. N. Wawrzyniak

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 IX 2017
Wiceminister MON obserwował ćwiczenia polskich ...
- Żołnierze ćwiczą obronę, ale dostosowujemy się do współczesnych realiów. Jednym z elementów Dragona-17 będzie przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym – mówił dziś ...
21 IX 2017
Pamięci polskiej załogi poległej na ...
Delegacja z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego oddała hołd polskiej załodze poległej w 1944 roku na Słowacji.
21 IX 2017
Z Lamparta na Dragon-17
21 Brygada Strzelców Podhalańskich zakończyła ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Lampart-17, w którym wzięło udział prawie 1500 żołnierzy. Finałem ćwiczenia ...
21 IX 2017
Taktyczny transport powietrzny
Ostatnim elementem ćwiczenia taktycznego z wojskami Serwal-17 było przemieszczenie sił i środków 25 Brygady Kawalerii Powietrznej na daleką odległość.
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
Pro Defense 2017
Bezpieczna Polska
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge
Strzelania przeciwlotników