..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Leopard-17 w pancernej brygadzie ::..
07 IX 2017

Leopard-17 w pancernej brygadzie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
6 września 2017 roku, na obiektach szkoleniowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc), rozpoczęło się ćwiczenie taktyczne z wojskami pod kryptonimem Leopard-17.
zdjęcie - Leopard-17 w pancernej brygadzie
Leopardy 2A4 z 10BKPanc w kolumnie marszowej. Fot.: szer. N. Wawrzyniak

Ćwiczenie jest elementem składowym cyklu ćwiczeń prowadzonych w ramach utrzymania gotowości do podjęcia działań przez pancerną brygadę. Jego celem jest sprawdzenie przygotowania pododdziałów do realizacji postawionych zadań oraz realizacji przemieszczenia na dużą odległość. Oceniana będzie także zdolność pododdziałów zabezpieczenia i wsparcia do wykonywania zadań na rzecz brygady.

Oprócz żołnierzy 10BKPanc w ćwiczeniu udział wezmą także elementy wydzielone z innych jednostek, w tym z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 34 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej oraz 23 pułku artylerii.

O godzinie ósmej żołnierze świętoszowskiej jednostki zebrali się na placu garnizonowym, gdzie dowódca 10BKPanc, pułkownik dyplomowany doktor Dariusz Parylak rozpoczął ćwiczenie: „Dzisiaj rozpoczyna się najważniejsze wewnętrzne ćwiczenie w 2017 roku w 10BKPanc. Najważniejsze nie dlatego, że bierze w nim udział duża liczba żołnierzy, ale ze względu na wzorce, jakie powinny zostać opracowane po jego zakończeniu. Za chwilę ponad połowa sprzętu z pancernej brygady opuści bramy Parku Sprzętu Technicznego i uda się na poligon. Łącznie około tysiąca żołnierzy rozpocznie szkolenie na Palcu Ćwiczeń Taktycznych. Wszystko po to, aby doskonalić nabyte wcześniej umiejętności i zdolności bojowe poszczególnych rodzajów wojsk oraz zgrać system walki brygady z najważniejszym modułem, jakim jest 1 batalion czołgów. To jest właśnie istota ćwiczenia Leopard-17. Każdy z pododdziałów naszej brygady szkoląc się dotychczas, przygotowywał się do wykonywania zadań w ramach swoich macierzystych pododdziałów. Od dzisiaj, przez kilka kolejnych dni, w ramach jednego modułu zadaniowego pododdziały będą miały okazję się zgrać i nauczyć wspólnie wykonać zadanie, którego żaden z nich z osobna by nie wykonał.”

Zebrani na placu apelowym żołnierze zostali zapoznani z warunkami bezpieczeństwa podczas przebywania na obiektach poligonowych w trakcie trwania ćwiczenia. Następnie po wykonaniu defilady dowódcy odprowadzili swoje pododdziały do Parku Sprzętu Technicznego, skąd wyruszyły one do wskazanych miejsc ćwiczenia.

W środę, 6 września 2017 roku, ćwiczące pododdziały zostały poddane przeglądom musztry ze sprzętem. Jest to pierwszy z ocenianych elementów, który tym samym traktowany jest jako swoista przepustka do udziału w ćwiczeniu. Podczas realizacji tego przedsięwzięcia, dowódcy wszystkich szczebli mieli okazję sprawdzić poziom wyszkolenia swoich podwładnych.

Kolejny dzień ćwiczenia Leopard-17 postawi przed żołnierzami pancernej brygady nowe wyzwania, którym będą musieli sprostać.

Tekst: kpt. Katarzyna Sawicka
Zdjęcia: szer. Natalia Wawrzyniak

Leopardy 2A4 z 10BKPanc w kolumnie marszowej. Fot.: szer. N. Wawrzyniak

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
25 VI 2018
Wojskowa Jurysdykcja Karna
19 czerwca w Auli Jana Pawła II na Kampusie Głównym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się I edycja Międzynarodowej ...
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej