..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - XXV edycja MSPO ::..
08 IX 2017

XXV edycja MSPO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dobiega końca, trwająca w dniach 5-8 września, część główna jubileuszowej XXV edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach.
zdjęcie - XXV edycja MSPO
Stanowisko promocyjne DG RSZ podczas MSPO 2017. Fot.: kpt. K. Płatek

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to nie tylko forum łączące potencjalnych klientów i dostawców oraz miejsce prezentacji najnowocześniejszych technologii i produktów w zakresie uzbrojenia i techniki wojskowej, ale także miejsce poznawania potrzeb i oczekiwań odbiorców, spotkań i rozmów, nawiązywania nowych kontaktów i podtrzymywania już istniejących dla przedstawicieli z krajów całego świata.

Tegoroczne MSPO, odbywające się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy, to blisko 28 tysięcy metrów powierzchni wystawienniczej, 618 wystawców z 27 krajów świata i 67 oficjalnych delegacji zagranicznych. Sprawia to, że po Paryżu i Londynie, kieleckie targi zaliczają się do największych w kategorii obronności w Europie, a prymat wiodą w jej środkowo-wschodniej części.

Tradycją MSPO są Wystawy Narodowe. Towarzyszą one imprezie od 2004 roku. W bieżącym roku swój potencjał obronny zaprezentowała Korea Południowa. Do tej pory, w czasie MSPO swoje wyposażenie prezentowały już: Niemcy, Francja, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, Wielka Brytania, Włochy, Turcja i Norwegia.

Kolejnym nieodłącznym elementem targów jest Wystawa Sił Zbrojnych, która w 2017 roku odbywa się pod hasłem „Innowacyjność, Technika, Skuteczność”. Tradycyjnie została ona umiejscowiona na terenie hal wystawienniczych A i B. Nad jej przygotowaniem pracowało ponad 800 żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Swoje stanowiska promocyjne zaprezentowały muzea wojskowe, ośrodki szkolnictwa wojskowego, Żandarmeria Wojskowa, Wojska Obrony Terytorialnej oraz jednostki bezpośrednio podległe dowódcy generalnemu rodzajów sił zbrojnych.

To właśnie te ostatnie zajęły centralne miejsce na hali A. Swoje wyposażenie zaprezentowały jednostki podlegające pod Inspektoraty: Wsparcia SZ, Szkolenia, Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Rodzajów Wojsk. W sumie goście mieli możliwość zapoznać się z ponad 100. jednostkami i kompletami sprzętu wojskowego, począwszy od  tych najmniejszych jak latarki, poprzez uzbrojenie indywidualne żołnierza, a kończąc na ciężkich pojazdach gąsienicowych.

Jak od kilku lat, największą popularnością cieszyło się stanowisko Wojsk Specjalnych. Znalazło się na nim uzbrojenie będące na wyposażeniu indywidualnego operatora sekcji bojowej, snajpera, czy grupy wsparcia, ubiór i wyposażenie nurków, pojazdy Toyota Hilux, HMMWV, MRAP Oshkosh, łodzie Zodiak FC-470, trenażer do szkolenia operatorów BSP, zestaw do prowadzenia rozpoznania obrazowego średniego zasięgu Scan Eagle z wyposażeniem i wiele innych.

Inspektorat Szkolenia zaprezentował m.in sprzęt chemiczny do rozpoznania skażeń, robota Talon IV, strój sapera EOD-9, wykrywacz Ground Shark, trenażery TSS-4 oraz Śnieżnik w wersji mini, stanowiska resuscytacyjno-zabiegowe z mobilnymi symulatorami pacjenta ECS oraz iSTAN, czy stół wirtualny Sectra do nauki anatomii oraz analizy zdjęć RTG i tomografii komputerowej.

Szeroką gamę uzbrojenia można było zobaczyć natomiast na stanowiskach Inspektoratu Wojsk Lądowych. Znalazły się na nich nie tylko karabinki wyborowe, szturmowe, czy maszynowe, ale także moździerze Antos i LM-60 oraz granatniki automatyczne Mk-19. Pojawiły się również zestawy spadochronowe Dedal i spadochrony AD-2000, SOV z zasobnikiem i aparatem tlenowym oraz Tandem, BSP Fly Eye ze stanowiskiem operatora, elementy Zautomatyzowanego Zestawu Kierowania Ogniem Topaz, komputer BAR oraz trenażer IDT PPK Spike. Na zewnętrznej ekspozycji goście mogli obejrzeć natomiast transportery KTO Rosomak, czołgi Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy, Radiolokacyjny Zestaw Rozpoznania Artyleryjskiego Liwiec, ale przede wszystkim, wciąż będąca nowością w Wojsku Polskim, samobieżną haubicę kalibru 155 mm Krab.

Inspektorat Sił Powietrznych zaprezentował m.in. wyposażenie osobiste personelu TZKOP, wóz dowodzenia ZWD-3, Orbiter 2B w wersji z 2014 roku, stację radiolokacyjną NUR-15M, indywidualne wyposażenie pilota samolotu F-16 oraz urządzenia elektroświetlne Moskit i Salkit.

Swoje wyposażenie pokazały także wcześniej wspomniane Inspektorat Rodzajów Wojsk oraz Inspektorat Marynarki Wojennej. Ten pierwszy zaprezentował stację radiolokacyjną Soła, zestaw rakietowy Poprad, zestawy prądotwórcze i oświetleniowe. Marynarka Wojenna pokazała natomiast kontener startowy rakiety RBS-15 Mk 3 wraz z symulatorem, torpedę szkolną MU-90, pojazd głębinowy Ukwiał, inspekcyjny pojazd podwodny do działań inżynieryjnych LBV200-4 Seabotix oraz wyposażenie ratownicze Brzegowej Grupy Ratowniczej.

Duże ekspozycje przygotowały jeszcze brygady oraz rejonowe bazy logistyczne podległe Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. Na ich stanowiskach zwiedzający mogli zapoznać się m.in. z warsztatami sprzętu łączności, optycznego, czy uzbrojenia, urządzeniami diagnostycznymi pojazdów wojskowych, wyposażeniem i uzbrojeniem historycznym, bezzałogowymi statkami powietrznymi ze stacją kontrolną i komputerem diagnostycznym, pojazdami grupy serwisowej, stendem nadwozia KTO Rosomak, stanowiskiem z laboratorium środków bojowych, testerami urządzeń membranowych i do diagnostyki lotniczej oraz wieloma innymi.

Warto dodać, że targi zostały poprzedzone w dniu 4 września pokazem statycznym i dynamicznym sprzętu wojskowego, które odbyły się  na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Stanowią one „powrót do dobrej tradycji pokazów dynamicznych, towarzyszących Międzynarodowemu Salonowi Obronnemu w Targach Kielce” – tak określił je w swoim przemówieniu sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i szef Rady Programowej MSPO Bartosz Kownacki. W obu pokazach udział wzięło około 300 żołnierzy, głównie z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, ale zaangażowani zostali również przedstawiciele 11 Pułku Artylerii, 17 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Gośćmi pokazów byli attaché wojskowi i członkowie oficjalnych delegacji zagranicznych z Korei Południowej, Pakistanu, Nepalu, Węgier, Estonii i wielu innych krajów, które wykazują zainteresowanie polskim sprzętem.

W samych targach uczestniczył szef oraz kierownicza kadra MON i dowódcza Sił Zbrojnych RP. „Strategiczny Przegląd Obronny, który w tym roku został przeprowadzony w Siłach Zbrojnych RP, ukazał konieczność reorientacji, modernizacji technicznej polskiej armii. Ta reorientacja będzie wymagała wydatkowania w najbliższym 14-leciu powyżej 550 mld zł”  - podkreślił w swoim wystąpieniu podczas otwarcia XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zapowiedź ta znalazła swoje potwierdzenie w faktach. Mianowicie, podczas tegorocznego MSPO na wyposażenie naszego wojska trafi cała gama nowego wyposażenia i uzbrojenia. W pierwszym dniu targów w obecności szefa MON została podpisana umowa na dostawę karabinków Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej (MSBS) i już wkrótce do polskiej armii trafi pierwsza partia z ponad 53 tysięcy sztuk  zamówionej broni.

Kolejne dni przyniosły kolejne kontrakty, które wpłyną na zwiększenie skuteczności Wojska Polskiego. Zawarte zostały m.in. umowy na dostawę 118 pojazdów dalekiego rozpoznania Żmija, 657 kompletów karabinów wyborowych 7.62 mm Bor, 160 kompletów kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123 oraz wyposażenia optoelektronicznego tj. 266 kompletów lornetek noktowizyjnych NPL-1M Brom–M i 620 kompletów gogli noktowizyjnych MU-3ADM.

Piątek jest ostatnim dniem oficjalnej części Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, ale zapraszamy jeszcze na Dni Otwarte pod hasłem „Tysiąclecie Oręża Polskiego”, które są nie tylko bezpłatne, ale nie ma na nich również ograniczeń wiekowych. Na odwiedzających kieleckie targi  w dniach 9 i 10 września 2017 r. czeka w dalszym ciągu Wystawa Sił Zbrojnych, ale towarzyszyć jej będzie dodatkowo cała gama atrakcji. Wśród nich znajdzie się m.in. tresura psów policyjnych oraz pokazy walki wręcz i samoobrony.

Tekst i zdjęcia: kpt. Krzysztof Płatek

Stanowisko promocyjne DG RSZ podczas MSPO 2017. Fot.: kpt. K. Płatek
Stanowisko promocyjne DG RSZ podczas MSPO 2017. Fot.: kpt. K. Płatek

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
25 VI 2018
Wojskowa Jurysdykcja Karna
19 czerwca w Auli Jana Pawła II na Kampusie Głównym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się I edycja Międzynarodowej ...
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej