..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Niech spoczywają w pokoju ::..
06 IX 2017

Niech spoczywają w pokoju

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W dniu 6 września br., I zastępca dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka wraz z delegacją polskich oficerów, wziął udział w ceremonii pochówku załogi odnalezionego w jeziorze Ijsselmeer bombowca Vickers Wellington R-1322 z polskiego Dywizjonu 305 RAF.
zdjęcie - Niech spoczywają w pokoju
Uroczystość pochówku polskiej załogi Wellingtona R-1322. Fot.: M. C. Wójtowicz

Uroczystość odbyła się w polskim kościele katolickim oraz na cmentarzu Nieuwe Oosterbergraafplaats w Amsterdamie. Oprócz rodzin poległych oraz delegacji oficerów z holenderskich i polskich Sił Powietrznych, wzięli w niej udział przedstawiciele Ministerstw Obrony Narodowej obu państw, a także polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutu Pamięci Narodowej oraz Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Ceremonię zabezpieczyła wojskowa asysta honorowa, którą wystawiła 41 Baza Lotnictwa Szkolnego z Dęblina oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania. W oddanie hołdu załodze polskiego bombowca podczas uroczystości zaangażowały się również Siły Powietrzne Królestwa Niderlandów, które dokonały upamiętnienia naszych lotników przelotem pary samolotów Beechcraft D18S z okresu II Wojny światowej.

Licząca sześć osób, polska załoga bombowca Vickers Wellington IC nr R1322 SM-F wchodzącego w skład 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego otrzymała w maju 1941 r. zadanie zbombardowania niemieckiego miasta Brema. W trakcie wykonywania misji, 8 maja 1941 r. polska jednostka została jednak podczas lotu przechwycona i zestrzelona przez niemiecki myśliwiec Bf-110 nad Morzem Północnym (obecnie jest to obszar sztucznego jeziora Ijsselmeer).

W 2016 r. szczątki samolotu odnalazła grupa badaczy Leemans Speciaalwerken. W celu wydobycia wraku wyznaczony obszar jeziora został wydzielony stalową tamą i osuszony. W efekcie prowadzonych prac archeologicznych odnaleziono elementy kadłuba, części silnika, łopaty śmigła, rzeczy osobiste lotników oraz karabiny .303 Vickers i trzy bomby lotnicze. We wraku znajdowały się także cztery ciała oraz niezidentyfikowane szczątki poległych polskich lotników, które zostały w dalszej kolejności poddane badaniom DNA. W tamtym czasie rozpoznano zwłoki trzech członków załogi. Byli to: pilot sierż. Jan P. Dorman, drugi pilot plut. Zdzisław Gwóźdź oraz strzelec pokładowy kpr. Ludwik Karcz. Zostali oni pochowani na cmentarzach Nieuwe Oosterbergraafplaats i Oud Leusden Amersfoort. Czwarte wyłowione ciało pozostało niezidentyfikowane i pochowane w osobnej bezimiennej mogile na terenie pierwszej z wymienionych nekropolii.

W wyniku działań podjętych przez Recovery & Identyfication Unit (RIU) z Sił Zbrojnych Królestwa Niderlandów mających na celu wydobycie i identyfikację szczątków załogi bombowca Wellington R-1322 ustalono, że w grobie „Nieznanego pilota” (Anknown Airman) spoczywa strzelec pokładowy plut. Stanisław Pisarski. Ostatnia identyfikacja szczątków pozwoliła ustalić ponadto, że należą one do nawigatora por. Macieja W. Socharskiego oraz radiotelegrafisty Henryka F. Sikorskiego.

W związku z powyższym faktem, bezimienna mogiła polskiego lotnika otrzymała nowy kamień nagrobny z danymi plutonowego Sitarskiego, a szczątki porucznika Socharskiego i plutonowego Sikorskiego również ostatecznie spoczęły w tzw. Alei Sojuszników (Allied plot) na cmentarzu Nieuwe Oostergraafplaats. Pochowano ich w jednej trumnie, złożonej do jednej mogiły z osobnymi pomnikami nagrobnymi.

Tekst: kpt. Krzysztof Płatek
Zdjęcia: Mirosław Cyryl Wójtowicz

Uroczystość pochówku polskiej załogi Wellingtona R-1322. Fot.: M. C. Wójtowicz

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
25 VI 2018
Wojskowa Jurysdykcja Karna
19 czerwca w Auli Jana Pawła II na Kampusie Głównym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się I edycja Międzynarodowej ...
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej