..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Triathloniści na medal ::..

• powiększ czcionkę
W dniach 3-6 sierpnia br. w Warendorfie w RFN odbyły się XIX Wojskowe Mistrzostwa Świata CISM.
zdjęcie - Triathloniści na medal
Polskie triathlonistki z brązowymi medalami Fot.: mł. chor. S. Woźniak

Zawodnicy startowali na dystansie olimpijskim tj. 1500 m pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu. Przy niezbyt sprzyjającej, deszczowej pogodzie utrudniającej już i tak trudną konkurencję w zawodach rywalizowało 74 zawodników i 40 zawodniczek z 21 krajów. Polskę reprezentowało 3 zawodników i 3 zawodniczki.

Po raz kolejny udowodniliśmy, że w rywalizacji o najwyższe lokaty liczą się również sportsmenki z Wojska Polskiego. Nasza najlepsza zawodniczka st. szer. Agnieszka Jerzyk, podobnie jak w Korei Płd. podczas Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych, zdobyła srebrny medal ustępując jedynie Francuzce Emmie Charayron. Na trzecim miejscu dobiegła do mety była mistrzyni świata z poprzednich wojskowych mistrzostw Pamella Oliveira z Brazylii. W rywalizacji drużynowej kobiet nasze Panie, tj.: st. szer. Agnieszka Jerzyk, st. szer. Paulina Kotfica oraz szer. Hanna Kaźmierczak, wszystkie z Wojskowego Zespołu Sportowego z Poznania, po bardzo emocjonującej walce zdobyły brązowy medal. Na najwyższym stopniu podium stanęły Brazylijki, a na drugim miejscu uplasowały się Rosjanki.

Nasza męska reprezentacja na Wojskowych Mistrzostwach Świata CISM wystartowała po raz pierwszy. Najlepszym Polakiem okazał się mar. Mateusz Rak z Wojskowego Zespołu Sportowego w Gdyni, który zajął 19. lokatę. Szer. Bartosz Smęda z 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie zajął 38. miejsce, a st. szer. Marek Szewczyk z 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia uplasował się na 42. pozycji. Osiągnięte czasy pozwoliły naszym zawodnikom znaleźć się na 9. miejscu na świecie. Złoty medal wywalczyli Niemcy, przed Rosjanami i Chińczykami.

Zawody były bardzo silnie obsadzone, i tym bardziej cieszy dobry start i sukces naszych żołnierek. Jest to potwierdzenie ich wysokich możliwości i dobry prognostyk przed kolejnymi Światowymi Wojskowymi Igrzyskami Sportowymi w Chinach w 2019 roku.

Tekst: mjr Cezary Młynarczyk, mł. chor. Sławomir Woźniak
Zdjęcia: mł. chor. Sławomir Woźniak