..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w PKW Łotwa ::..
03 VIII 2017

Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w PKW Łotwa

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Camp Adazi zostały podzielone na dwie części: sportową i oficjalną. 1 sierpnia o godz. 17.00 czasu polskiego w bazie rozbrzmiała syrena upamiętniająca wybuch powstania.
zdjęcie - Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w PKW Łotwa
Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego w PKW Łotwa. Fot.: archiwum PKW

Dzień rocznicy wybuchu zbrojnego wystąpienia mieszkańców stolicy przeciwko niemieckiemu okupantowi żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie, wspólnie z żołnierzami 11 pułku artylerii z Węgorzewa, którzy przybyli do Camp Adazi, by wziąć udział w certyfikacji efP BG, uczcili uroczystą zbiórką i hołdem oddanym powstańcom. W tym dniu, o godz. 17.00 czasu polskiego, tak w bazie, jak i w wielu miastach w naszym kraju, rozbrzmiała syrena upamiętniająca wybuch powstania. Uroczyste obchody zakończyła msza święta w intencji poległych powstańców, odprawiona w kaplicy międzynarodowej przez kapelana PKW mjr Grzegorza Przewrockiego.

Wcześniej, w sobotę 29 lipca, odbyły się także zawody o tytuł drużynowego mistrza PKW Łotwa w CrossFit, które uroczyście otworzył dowódca PKW mjr Marek Potorski. Rozpoczęcie zawodów poprzedziła minuta ciszy w hołdzie bohaterskiej postawy Powstańców. W mistrzostwach udział wzięło dziesięć trzyosobowych zespołów wystawionych z wszystkich komponentów polskiego kontyngentu.

Po zaciętej i wyczerpującej walce zwyciężył zespół Łączności w składzie:
- st. sierż. Remigiusz Chojnowski,
- st. kpr. Patryk Szukiełowicz,
- szer. Kamil Liberadzki,
II miejsce zajął zespół Narodowego Elementu Wsparcia Logistycznego, a III miejsce przypadło reprezentacji Dowództwa.
Zespoły zajmujące miejsca na podium otrzymały z rąk dowódcy PKW pamiątkowe medale, a zwycięzcy dodatkowo wyróżnieni zostali okazałym pucharem. Ponadto dowódca kontyngentu przygotował nagrodę indywidualną dla MVP zawodów, którym po przeliczeniu punktów sędziowskich został st. sierż. Remigiusz Chojnowski.

Tekst: kpt. Przemysław Brant
Zdjęcia: archiwum PKW Łotwa

Obchody 73. rocznicy Powstania Warszawskiego w PKW Łotwa. Fot.: archiwum PKW

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 III 2018
Studium oficerskie na poligonie CSWL
Prawie 100 słuchaczy sześciomiesięcznego studium oficerskiego przez trzy tygodnie szkoli się na poligonie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Biedrusku.
19 III 2018
Osłona transportu morskiego
19 marca z Portu Wojennego w Gdyni wyszła Okrętowa Grupa Zadaniowa (OGZ) złożona z jednostek wchodzących w skład 3 Flotylli Okrętów.
19 III 2018
Aviation Detachment 18-2
W 33 Bazie Lotnictwa Transportowego trwa polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowe w ramach rotacji Aviation Detachment 18-2.
19 III 2018
Komunikat – Media Day AvDet
23 marca na terenie powidzkiego lotniska odbędzie się Dzień otwarty dla mediów w ramach polsko-amerykańskiego szkolenia Aviation Detachment 18-2.
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor