..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Rycerze biało-czerwonej ::..
02 VIII 2017

Rycerze biało-czerwonej

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na przestrzeni dziejów biel i czerwień były wyróżnikiem państwa polskiego i tych, którzy walczyli o wolność Polski. Dziś dokonuje się naturalna sztafeta pokoleń tych, którzy są rycerzami biało-czerwonej. Służbę dla niej podejmuje kolejne pokolenie.
zdjęcie - Rycerze biało-czerwonej

Trudno wyobrazić sobie inne symbole, które mocniej łączyłyby Polaków, jak biało-czerwona flaga i biały orzeł na czerwonym tle. Przez kolejne pokolenia, nawet w najtrudniejszych dla kraju czasach, były to wyraźne oznaki polskości. Gdy nie można było ich eksponować, okrywały serca patriotów czekających na dzień, w którym biało-czerwona znów dumnie załopocze na wietrze.

Takie dni radości przeżywali Polacy, którym dane było doczekać odzyskania wolności po 123 latach niewoli. Urodzeni po 1918 roku byli pierwszym pokoleniem wolnych Polaków. Wśród nich był też, urodzony w 1928 roku, Jerzy Majkowski, harcerz i co pokazała przyszłość, także profesor nauk medycznych. Los sprawił, że był on szczęśliwcem, który miał możność urodzić się w wolnej Polsce. Ale, jak pokazała przyszłość, nie mógł cieszyć się nią zbyt długo. Zaledwie 16 lat po swoich urodzinach przyszło mu stanąć do walki.

Jako szesnastolatek, żołnierz NOW-AK w dniu 1 sierpnia Jerzy Majkowski ps. „Czarny” podjął walkę z bronią w ręku przeciwko Niemcom. W dniu wybuchu powstania warszawskiego był strzelcem batalionu „Gustaw” w kompanii Anna. Przez kolejne 63 dni walki nie tylko dwukrotnie awansował, ale zasłużył na jedno z najwyższych odznaczeń wojskowych – Krzyż Walecznych.

Choć powstanie zakończyło się przegraną Jerzy Majkowski nie żałował tego czasu. Podjęcie walki uważał nie tylko za swój obowiązek, ale także za coś zupełnie naturalnego w tamtym czasie i sytuacji. Także dziś, po ponad 73 latach od godziny W, nie ma wątpliwości, że do walki należało stanąć. Jak sam mówi, bił się nie tylko o Polskę, ale też o możliwość noszenia biało-czerwonej opaski. Po latach z szacunkiem i dumą eksponuje ją na swoim ramieniu. Przez całe swoje życie był, i nadal pozostaje, rycerzem biało-czerwonej.

Tak też nazywa się kampania społeczna, którą w tym roku przygotowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Jest ona okazją, by wyrazić dumę z barw narodowych i tych wszystkich pokoleń Polaków, którzy w swej codziennej służbie i pracy byli i są strażnikami naszej flagi. Jako wyraz hołdu i podziękowania kierujemy ją do pokolenia prof. Jerzego Majkowskiego. W tamtym czasie młodych ludzi, którzy nie wahali się chwycić za broń, by walczyć o wolność i o biało-czerwoną.

Adresujemy ją też do współcześnie służących w Wojsku Polskim żołnierzy, którzy są naturalnymi spadkobiercami powstańców warszawskich i żołnierzy polskich walczących na wszystkich frontach II wojny światowej. Do tych, którzy decydując się na służbę w mundurze, podjęli zobowiązanie, jakie po latach przekazują im powstańcy i pozostali  obrońcy Ojczyzny. Stali się strażnikami biało-czerwonej godnie prezentując ją na swoich mundurach. To oni dziś, w myśli słów roty przysięgi wojskowej, nie tylko bronią sztandaru wojskowego, ale w potrzebie nie szczędzą własnej krwi i życia. Udowodnili to wielokrotnie, pełniąc służbę na misjach zagranicznych i w kraju. To oni są dziś naszą dumą i chlubą. Dzięki nim czujemy się bezpiecznie i odczuwamy dumę. Są godnymi następcami szlachetnych rycerzy, walecznych żołnierzy, bohaterskich powstańców i zdeterminowanych obrońców Ojczyzny. To rycerze biało-czerwonej w XXI wieku.

Naszą akcję kierujemy też do najmłodszego pokolenia Polaków. Do tych, którzy podobnie jak Jerzy Majkowski w 1944 r., mają dziś po kilkanaście lat. Zbyt młodzi by służyć w mundurach, ale dostatecznie dojrzali, by wiedzieć co znaczą słowa takie jak patriotyzm, poświęcenie, Ojczyzna. Dziś to m.in. harcerze, członkowie organizacji proobronnych, uczniowie klas mundurowych. Wszyscy ci, którzy czują potrzebę działania dla naszego wspólnego dobra.

Zachęcamy wszystkich, by przyłączyli się do akcji Rycerze biało-czerwonej. Pokażmy wspólnie, że wysiłek prof. Majkowskiego i jego pokolenia nie tylko nie poszedł na marne, ale ma też godnych następców. Pokażmy, że łączy nas biało-czerwona i że chcemy być jej rycerzami. Przyłączcie się do nas za pomocą swoich kont w mediach społecznościowych, ale także uczestnicząc w obchodach Powstania Warszawskiego i święta Wojska Polskiego. Pokażmy wspólnie dumę z biało-czerwonej.

Tekst: Jacek Matuszak/MON

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 VII 2018
Saperzy w poszukiwaniu prawdy historycznej
Od dwóch lat prowadzona jest współpraca, na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 września 2015 r. w sprawie trybu ...
19 VII 2018
Wizyta MUI w DG RSZ
18 lipca w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka przyjął delegację przedstawicieli Military University Institute (MUI).
17 VII 2018
Wizyta rumuńskiego attaché obrony
17 lipca w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyła się pożegnalno-zapoznawcza wizyta Attaché Obrony, Wojskowego, Morskiego i Lotniczego przy Ambasadzie Rumunii ...
17 VII 2018
Powitanie PKW Rumunia
17 lipca na placu apelowym 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu podczas uroczystego apelu przywitano żołnierzy II zmiany PKW, którzy po zakończeniu ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej