..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Otwarcie kaplicy w PKW Rumunia ::..
02 VIII 2017

Otwarcie kaplicy w PKW Rumunia

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na placu apelowym 26 Batalionu Piechoty, w koszarach którego stacjonuje Polski Kontyngent Wojskowy w Rumunii, 1 sierpnia br. odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczestniczyli w niej wszyscy polscy żołnierze i pracownicy wojska tworzący I zmianę PKW w Rumunii.
zdjęcie - Otwarcie kaplicy w PKW Rumunia
Nowa kapliczka w PKW Rumunia. Fot.: por. mar. A. Pszczółka

- „Stajemy dziś na zbiórce, aby złożyć hołd powstańcom i mieszkańcom Warszawy poległym za wolną Polskę. Powstanie Warszawskie było wielkim czynem niepodległościowym, było walką o wolność Polski, o prawo do własnego państwa, do własnych decyzji, do bycia u siebie. Dziś, po 73 latach obchodzimy rocznicę początku wielotygodniowej bitwy na ulicach Warszawy, którą prowadziła armia właściwie nieuzbrojona. Prowadziła ją z wielkimi sukcesami. Ta bitwa na ulicach Warszawy pokazała, co znaczy determinacja i odwaga, co znaczy lojalność rozkazom dowódców i wola zwycięstwa, co w końcu znaczy wola wolności, niepodległości, ale i odpłaty za wieloletnie krzywdy, za straszliwe lata hitlerowskiej okupacji. Dlatego pochylmy dziś głowy z zadumie i skupieniu, aby uczcić pamięć wszyskich, którzy polegli podczas Powstania Warszawskiego.” - powiedział dowódca kontyngentu mjr Paweł Cupa.

Bezpośrednio przed uroczystą zbiórką miało miejsce otwarcie i poświęcenie nowej kaplicy, która będzie miejscem modlitwy i spotkań dla żołnierzy PKW stacjonujących w Rumunii. Podczas pierwszej mszy św., którą sprawował w nowej kaplicy ks. mjr Tomasz Krawczyk, polscy żołnierze modlili się w intencji wszystkich naszych rodaków, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość Ojczyzny.

W wygłoszonej homilii, nawiązując do odczytanej Ewangelii kapelan kontyngentu powiedział: - „Są bitwy, które zwycięstwami okazują się po latach, w zupełnie innym wymiarze, jak to biblijne ziarno, które najpierw musi obumrzeć, aby wydać plon. Nie ulega wątpliwości, że Powstanie Warszawskie zakończyło się militarną i polityczną klęską. Przyszło za nią zapłacić ogromna cenę. Ale też nie ulega wątpliwości, że była to klęska z gatunku tych, które stają się zasiewem dla przyszłych pokoleń. Z krwi powstańców warszawskich rodzą się dzisiejsi patrioci. Krew, ofiara i poświęcenie zobowiązują. To był posiew dzisiejszej wolności, ale także posiew siły, z której czerpaliśmy przez lata komunistycznego zniewolenia. Na dnie powstańczych popiołów pozostał - odwołując się do Norwida - „gwiaździsty dyjament wiekuistego zwycięstwa zaranie”.

Wystrój nowej kaplicy nawiązuje do symboliki wolnościowego zrywu naszych bohaterskich powstańców. Nad tabernakulum umieszczonym w murze z czerwonych cegieł widnieje „Kotwica” - znak Polski Walczącej. – „Pamięć o ludziach bohatersko stawiających czoła okupantom naszej Ojczyzny żyje w naszych żołnierskich sercach. I właśnie ta pamięć była dla nas inspiracją w wykonaniu ołtarza naszej kaplicy, w którym został umieszczony wizerunek Matki Bożej Żołnierskiej. Tak powstało dzieło łączące heroizm walki naszych bohaterów z duchowym zawierzeniem Maryi. Poniżej zamieszczona wstęga z napisem: „Bądź naszą Hetmanką” i zawieszone wokół obrazu oznaki rozpoznawcze jednostek wojskowych tworzących I zmianę PKW w Rumunii są wyrazem potrzeby naszych żołnierzy zawierzenia Tej, która na przestrzeni wieków nieodłącznie towarzyszyła polskiemu żołnierzowi, była i jest do dziś dla niego wsparciem, jest Hetmanką oręża polskiego. Symbolem tego w obrazie jest okrycie Maryi w szynel wojskowy i oddanie w opiekę Dzieciątku Jezus czapki generalskiej. Opaska biało-czerwona znajdująca się na rękawie szynela symbolizuje działania żołnierzy podziemia Armii Krajowej, natomiast dłoń Maryi podtrzymująca okrycie jest wyrazem przyjęcia ich w opiekę.” - powiedział ks. mjr Krawczyk.

- „Dotychczas w naszej bazie w Rumunii w mszy św. uczestniczyliśmy na powietrzu. Gdy przyjechaliśmy nie było tutaj kościoła, w ogóle nie było nawet kaplicy. Żołnierze robili prowizoryczny ołtarz, przynosili krzesła i tak na dworze, na powietrzu ks. Tomasz odprawiał dla nas mszę św. A teraz mamy nową kaplicę, mamy miejsce modlitwy, mamy blisko siebie, na stałe Chrystusa w tabernakulum.” - powiedział st. chor. Marian Bednarczyk.

Obraz Matki Bożej Żołnierskiej został przywieziony z Polski i dedykowany specjalnie żołnierzom służącym w Rumunii. Obraz został ufundowany przez anonimowego ofiarodawcę. Kaplica powstała dzięki zaangażowaniu polskich żołnierzy z Narodowego Elementu Wsparcia (NSE).

Tekst i zdjęcia: por. mar. Agata Pszczółka

Nowa kapliczka w PKW Rumunia. Fot.: por. mar. A. Pszczółka

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 VII 2018
Saperzy w poszukiwaniu prawdy historycznej
Od dwóch lat prowadzona jest współpraca, na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 września 2015 r. w sprawie trybu ...
19 VII 2018
Wizyta MUI w DG RSZ
18 lipca w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka przyjął delegację przedstawicieli Military University Institute (MUI).
17 VII 2018
Wizyta rumuńskiego attaché obrony
17 lipca w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych odbyła się pożegnalno-zapoznawcza wizyta Attaché Obrony, Wojskowego, Morskiego i Lotniczego przy Ambasadzie Rumunii ...
17 VII 2018
Powitanie PKW Rumunia
17 lipca na placu apelowym 3 Brygady Radiotechnicznej we Wrocławiu podczas uroczystego apelu przywitano żołnierzy II zmiany PKW, którzy po zakończeniu ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej