..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - ORP Kościuszko powrócił z manewrów NATO ::..
12 VII 2017

ORP Kościuszko powrócił z manewrów NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
11 lipca, fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko zakończyła udział w manewrach NATO pod kryptonimem Dynamic Mongoose i powróciła do macierzystego portu w Gdyni.
zdjęcie - ORP Kościuszko powrócił z manewrów NATO

Poszukiwanie, śledzenie i atakowanie okrętów podwodnych to tylko kilka z wielu zadań, jakie realizowała polska fregata rakietowa podczas manewrów Dynamic Mongoose. Od 26 czerwca okręt uczestniczył w ćwiczeniach międzynarodowych na wodach Północnego Atlantyku. Jednostka realizowała zadania samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami zwalczania okrętów podwodnych. Podczas ćwiczenia pomiędzy niektórymi okrętami nastąpiła częściowa wymiana załóg, w tym także pomiędzy ORP Gen. T. Kościuszko a holenderską fregatą HNLMS Evertsen.

W tegorocznych ćwiczeniach udział wzięło 17 jednostek z 8 państw noszących bandery: Francji, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polski, Kanady oraz Holandii, wspieranych przez samoloty patrolowe i śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych.

Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w ćwiczeniu Dynamic Mongoose po raz trzeci. W 2014 roku, udział w manewrach wzięła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wraz z zaokrętowanym na niej śmigłowcem SH-2G, natomiast w 2012 roku Siły Zbrojne RP reprezentował komponent lotnictwa morskiego składający się z 3 śmigłowców ZOP Mi-14PŁ.

Tekst: por. mar. Anna Sech
Zdjęcia: por. mar. Anna Sech, st. chor. mar. Piotr Leoniak

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
17 VIII 2017
Saperzy z pomocą ludności cywilnej
Od poniedziałku, 14 sierpnia br., żołnierze 2 Mazowieckiego Pułku Saperów uczestniczą w akcji udrażniania Wielkiego Kanału Brdy, rzeki Brdy oraz drogi ...
17 VIII 2017
Konferencja Air Show 2017 na ...
Zapraszamy przedstawicieli mediów w piątek, 18 sierpnia 2017 r., o godz. 11:00 do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, ul. Żwirki ...
17 VIII 2017
Marynarz Strongmen wraca do gry
W dniu Święta Wojska Polskiego w Gniewinie odbyła się piąta edycja Pucharu Polski Strongmen. Dziesięciu utalentowanych zawodników, pięć trudnych konkurencji, trzech ...
17 VIII 2017
Szkolenie 7 bkpow z komponentem ...
7 batalion kawalerii powietrznej odbył ostatnie w tym roku wspólne szkolenie z komponentem sił zbrojnych Kanady.
Zawody użyteczno-bojowe
Pro Defense 2017
Bezpieczna Polska
Dzień Otwartych Koszar CSWL Drawsko
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge
Strzelania przeciwlotników
Szkolenie spadochronowe żołnierzy 25BKPow