..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - ORP Kościuszko powrócił z manewrów NATO ::..
12 VII 2017

ORP Kościuszko powrócił z manewrów NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
11 lipca, fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko zakończyła udział w manewrach NATO pod kryptonimem Dynamic Mongoose i powróciła do macierzystego portu w Gdyni.
zdjęcie - ORP Kościuszko powrócił z manewrów NATO

Poszukiwanie, śledzenie i atakowanie okrętów podwodnych to tylko kilka z wielu zadań, jakie realizowała polska fregata rakietowa podczas manewrów Dynamic Mongoose. Od 26 czerwca okręt uczestniczył w ćwiczeniach międzynarodowych na wodach Północnego Atlantyku. Jednostka realizowała zadania samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami zwalczania okrętów podwodnych. Podczas ćwiczenia pomiędzy niektórymi okrętami nastąpiła częściowa wymiana załóg, w tym także pomiędzy ORP Gen. T. Kościuszko a holenderską fregatą HNLMS Evertsen.

W tegorocznych ćwiczeniach udział wzięło 17 jednostek z 8 państw noszących bandery: Francji, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polski, Kanady oraz Holandii, wspieranych przez samoloty patrolowe i śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych.

Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w ćwiczeniu Dynamic Mongoose po raz trzeci. W 2014 roku, udział w manewrach wzięła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wraz z zaokrętowanym na niej śmigłowcem SH-2G, natomiast w 2012 roku Siły Zbrojne RP reprezentował komponent lotnictwa morskiego składający się z 3 śmigłowców ZOP Mi-14PŁ.

Tekst: por. mar. Anna Sech
Zdjęcia: por. mar. Anna Sech, st. chor. mar. Piotr Leoniak

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XII 2017
Pożegnanie II zmiany PKW Rumunia
15 grudnia, w Klubie Wojskowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy wchodzących w skład II zmiany Polskiego Kontyngentu ...
15 XII 2017
Szkolenie w terenie zurbanizowanym
14 grudnia żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej podczas cyklu szkolenia poligonowego szkolili się w terenie zurbanizowanym, który we współczesnych konfliktach zbrojnych ...
15 XII 2017
Winter Scorpion 2017
12-14 grudnia żołnierze I zmiany PKW Rumunia wraz z wydzielonymi siłami rumuńskiego 26 Batalionu Piechoty „Neagoe Basarab” brali udział w zintegrowanych ...
15 XII 2017
Szkolenie na symulatorze Casa
14 grudnia pierwsza załoga 8 BLTr zakończyła trzydniowe szkolenie na symulatorze lotów samolotu Casa C-295M.
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto WOPL
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Piłsudski wylądował na Okęciu
Ustka