..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - ORP Kościuszko powrócił z manewrów NATO ::..
12 VII 2017

ORP Kościuszko powrócił z manewrów NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
11 lipca, fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko zakończyła udział w manewrach NATO pod kryptonimem Dynamic Mongoose i powróciła do macierzystego portu w Gdyni.
zdjęcie - ORP Kościuszko powrócił z manewrów NATO

Poszukiwanie, śledzenie i atakowanie okrętów podwodnych to tylko kilka z wielu zadań, jakie realizowała polska fregata rakietowa podczas manewrów Dynamic Mongoose. Od 26 czerwca okręt uczestniczył w ćwiczeniach międzynarodowych na wodach Północnego Atlantyku. Jednostka realizowała zadania samodzielnie, jak i w składzie zespołu oraz przy współpracy ze śmigłowcami i samolotami zwalczania okrętów podwodnych. Podczas ćwiczenia pomiędzy niektórymi okrętami nastąpiła częściowa wymiana załóg, w tym także pomiędzy ORP Gen. T. Kościuszko a holenderską fregatą HNLMS Evertsen.

W tegorocznych ćwiczeniach udział wzięło 17 jednostek z 8 państw noszących bandery: Francji, Niemiec, Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Polski, Kanady oraz Holandii, wspieranych przez samoloty patrolowe i śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych.

Polska Marynarka Wojenna uczestniczyła w ćwiczeniu Dynamic Mongoose po raz trzeci. W 2014 roku, udział w manewrach wzięła fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko wraz z zaokrętowanym na niej śmigłowcem SH-2G, natomiast w 2012 roku Siły Zbrojne RP reprezentował komponent lotnictwa morskiego składający się z 3 śmigłowców ZOP Mi-14PŁ.

Tekst: por. mar. Anna Sech
Zdjęcia: por. mar. Anna Sech, st. chor. mar. Piotr Leoniak

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 X 2017
Obchody Święta Wojsk Łączności i ...
18 października jest dniem, w którym co roku swoje święto obchodzą Wojska Łączności i Informatyki.
20 X 2017
Wizyta attaché WMiL Albanii
20 października, w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych złożył wizytę zapoznawczą nowy attaché Wojskowy, Morski i Lotniczy Republiki Albanii płk Fadil ...
20 X 2017
PKW Rumunia na CETATEA-2017 w ...
W Bukareszcie zakończyło się coroczne ćwiczenie wojsk łączności i informatyki "CISEX CETATEA 2017".
20 X 2017
„Światła rampy już pogasły…”
„Światła rampy już pogasły…”, główni aktorzy – piloci, otrzymali „standing ovation”, ale teraz nadszedł czas na „cichych bohaterów” spektaklu. O Nich ...
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge
Strzelania przeciwlotników