..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Akcja wydobycia niewybuchu ::..
11 VII 2017

Akcja wydobycia niewybuchu

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
9 lipca, podczas robót drogowych przy ul. K. Ciołkowskiego w Białymstoku znaleziono niewybuch z okresu II wojny światowej.
zdjęcie - Akcja wydobycia niewybuchu

Każdorazowe wydobycie niewybuchu wiąże się ze spełnieniem określonych procedur zapewniających maksymalne bezpieczeństwo mieszkańców danego rejonu, w związku z czym w tym przypadku zaszła konieczność ewakuacji 10 tyś. osób. 

Akcję usunięcia, przewiezienia oraz zniszczenia niewybuchu, którym była ponad dwumetrowa, ważąca 500 kg niemiecka bomba lotnicza, z miasta na poligon wojskowy w Orzyszu wykonał 16. patrol rozminowania z 18. białostockiego pułku rozpoznawczego, zabezpieczany dodatkowo przez Żandarmerię Wojskową oraz Policję.

W związku z zaistniałym zdarzeniem, w godzinach popołudniowych, na ul. Plażowej w Białymstoku odbył się briefing prasowy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, który podziękował wszystkim służbom za sprawnie i profesjonalnie przeprowadzoną akcję. Podziekowania przekazał również mieszkańcom miasta za wyrozumiałość i kooperację ze służbami w zakresie ewakuacji.

Od początku 2017 roku na terenie województwa podlaskiego 16. patrol rozminowania interweniował w celu zabezpieczenia i utylizacji materiałów niebezpiecznych, takich jak niewybuchy i niewypały z czasów II wojny światowej, już 95 razy.

Tekst i zdjęcia: Danuta Wojciuk

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XII 2017
Pożegnanie II zmiany PKW Rumunia
15 grudnia, w Klubie Wojskowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy wchodzących w skład II zmiany Polskiego Kontyngentu ...
15 XII 2017
Szkolenie w terenie zurbanizowanym
14 grudnia żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej podczas cyklu szkolenia poligonowego szkolili się w terenie zurbanizowanym, który we współczesnych konfliktach zbrojnych ...
15 XII 2017
Winter Scorpion 2017
12-14 grudnia żołnierze I zmiany PKW Rumunia wraz z wydzielonymi siłami rumuńskiego 26 Batalionu Piechoty „Neagoe Basarab” brali udział w zintegrowanych ...
15 XII 2017
Szkolenie na symulatorze Casa
14 grudnia pierwsza załoga 8 BLTr zakończyła trzydniowe szkolenie na symulatorze lotów samolotu Casa C-295M.
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto WOPL
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Piłsudski wylądował na Okęciu
Ustka