..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Akcja wydobycia niewybuchu ::..
11 VII 2017

Akcja wydobycia niewybuchu

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
9 lipca, podczas robót drogowych przy ul. K. Ciołkowskiego w Białymstoku znaleziono niewybuch z okresu II wojny światowej.
zdjęcie - Akcja wydobycia niewybuchu

Każdorazowe wydobycie niewybuchu wiąże się ze spełnieniem określonych procedur zapewniających maksymalne bezpieczeństwo mieszkańców danego rejonu, w związku z czym w tym przypadku zaszła konieczność ewakuacji 10 tyś. osób. 

Akcję usunięcia, przewiezienia oraz zniszczenia niewybuchu, którym była ponad dwumetrowa, ważąca 500 kg niemiecka bomba lotnicza, z miasta na poligon wojskowy w Orzyszu wykonał 16. patrol rozminowania z 18. białostockiego pułku rozpoznawczego, zabezpieczany dodatkowo przez Żandarmerię Wojskową oraz Policję.

W związku z zaistniałym zdarzeniem, w godzinach popołudniowych, na ul. Plażowej w Białymstoku odbył się briefing prasowy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, który podziękował wszystkim służbom za sprawnie i profesjonalnie przeprowadzoną akcję. Podziekowania przekazał również mieszkańcom miasta za wyrozumiałość i kooperację ze służbami w zakresie ewakuacji.

Od początku 2017 roku na terenie województwa podlaskiego 16. patrol rozminowania interweniował w celu zabezpieczenia i utylizacji materiałów niebezpiecznych, takich jak niewybuchy i niewypały z czasów II wojny światowej, już 95 razy.

Tekst i zdjęcia: Danuta Wojciuk

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 III 2018
Osłona transportu morskiego
19 marca z Portu Wojennego w Gdyni wyszła Okrętowa Grupa Zadaniowa (OGZ) złożona z jednostek wchodzących w skład 3 Flotylli Okrętów.
19 III 2018
Aviation Detachment 18-2
W 33 Bazie Lotnictwa Transportowego trwa polsko-amerykańskie szkolenie lotnicze oraz spadochronowe w ramach rotacji Aviation Detachment 18-2.
19 III 2018
Komunikat – Media Day AvDet
23 marca na terenie powidzkiego lotniska odbędzie się Dzień otwarty dla mediów w ramach polsko-amerykańskiego szkolenia Aviation Detachment 18-2.
19 III 2018
Wizyta Zastępcy Sekretarza Generalnego NATO
16 marca na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz odbyła się wizyta zastępcy sekretarza generalnego NATO pani Rose Gottemoeller.
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor