..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Akcja wydobycia niewybuchu ::..
11 VII 2017

Akcja wydobycia niewybuchu

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
9 lipca, podczas robót drogowych przy ul. K. Ciołkowskiego w Białymstoku znaleziono niewybuch z okresu II wojny światowej.
zdjęcie - Akcja wydobycia niewybuchu

Każdorazowe wydobycie niewybuchu wiąże się ze spełnieniem określonych procedur zapewniających maksymalne bezpieczeństwo mieszkańców danego rejonu, w związku z czym w tym przypadku zaszła konieczność ewakuacji 10 tyś. osób. 

Akcję usunięcia, przewiezienia oraz zniszczenia niewybuchu, którym była ponad dwumetrowa, ważąca 500 kg niemiecka bomba lotnicza, z miasta na poligon wojskowy w Orzyszu wykonał 16. patrol rozminowania z 18. białostockiego pułku rozpoznawczego, zabezpieczany dodatkowo przez Żandarmerię Wojskową oraz Policję.

W związku z zaistniałym zdarzeniem, w godzinach popołudniowych, na ul. Plażowej w Białymstoku odbył się briefing prasowy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, który podziękował wszystkim służbom za sprawnie i profesjonalnie przeprowadzoną akcję. Podziekowania przekazał również mieszkańcom miasta za wyrozumiałość i kooperację ze służbami w zakresie ewakuacji.

Od początku 2017 roku na terenie województwa podlaskiego 16. patrol rozminowania interweniował w celu zabezpieczenia i utylizacji materiałów niebezpiecznych, takich jak niewybuchy i niewypały z czasów II wojny światowej, już 95 razy.

Tekst i zdjęcia: Danuta Wojciuk

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
17 VIII 2017
Saperzy z pomocą ludności cywilnej
Od poniedziałku, 14 sierpnia br., żołnierze 2 Mazowieckiego Pułku Saperów uczestniczą w akcji udrażniania Wielkiego Kanału Brdy, rzeki Brdy oraz drogi ...
17 VIII 2017
Konferencja Air Show 2017 na ...
Zapraszamy przedstawicieli mediów w piątek, 18 sierpnia 2017 r., o godz. 11:00 do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, ul. Żwirki ...
17 VIII 2017
Marynarz Strongmen wraca do gry
W dniu Święta Wojska Polskiego w Gniewinie odbyła się piąta edycja Pucharu Polski Strongmen. Dziesięciu utalentowanych zawodników, pięć trudnych konkurencji, trzech ...
17 VIII 2017
Szkolenie 7 bkpow z komponentem ...
7 batalion kawalerii powietrznej odbył ostatnie w tym roku wspólne szkolenie z komponentem sił zbrojnych Kanady.
Zawody użyteczno-bojowe
Pro Defense 2017
Bezpieczna Polska
Dzień Otwartych Koszar CSWL Drawsko
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge
Strzelania przeciwlotników
Szkolenie spadochronowe żołnierzy 25BKPow