..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Akcja wydobycia niewybuchu ::..
11 VII 2017

Akcja wydobycia niewybuchu

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
9 lipca, podczas robót drogowych przy ul. K. Ciołkowskiego w Białymstoku znaleziono niewybuch z okresu II wojny światowej.
zdjęcie - Akcja wydobycia niewybuchu

Każdorazowe wydobycie niewybuchu wiąże się ze spełnieniem określonych procedur zapewniających maksymalne bezpieczeństwo mieszkańców danego rejonu, w związku z czym w tym przypadku zaszła konieczność ewakuacji 10 tyś. osób. 

Akcję usunięcia, przewiezienia oraz zniszczenia niewybuchu, którym była ponad dwumetrowa, ważąca 500 kg niemiecka bomba lotnicza, z miasta na poligon wojskowy w Orzyszu wykonał 16. patrol rozminowania z 18. białostockiego pułku rozpoznawczego, zabezpieczany dodatkowo przez Żandarmerię Wojskową oraz Policję.

W związku z zaistniałym zdarzeniem, w godzinach popołudniowych, na ul. Plażowej w Białymstoku odbył się briefing prasowy z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem, który podziękował wszystkim służbom za sprawnie i profesjonalnie przeprowadzoną akcję. Podziekowania przekazał również mieszkańcom miasta za wyrozumiałość i kooperację ze służbami w zakresie ewakuacji.

Od początku 2017 roku na terenie województwa podlaskiego 16. patrol rozminowania interweniował w celu zabezpieczenia i utylizacji materiałów niebezpiecznych, takich jak niewybuchy i niewypały z czasów II wojny światowej, już 95 razy.

Tekst i zdjęcia: Danuta Wojciuk

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 X 2017
Obchody Święta Wojsk Łączności i ...
18 października jest dniem, w którym co roku swoje święto obchodzą Wojska Łączności i Informatyki.
20 X 2017
Wizyta attaché WMiL Albanii
20 października, w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych złożył wizytę zapoznawczą nowy attaché Wojskowy, Morski i Lotniczy Republiki Albanii płk Fadil ...
20 X 2017
PKW Rumunia na CETATEA-2017 w ...
W Bukareszcie zakończyło się coroczne ćwiczenie wojsk łączności i informatyki "CISEX CETATEA 2017".
20 X 2017
„Światła rampy już pogasły…”
„Światła rampy już pogasły…”, główni aktorzy – piloci, otrzymali „standing ovation”, ale teraz nadszedł czas na „cichych bohaterów” spektaklu. O Nich ...
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge
Strzelania przeciwlotników