..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Obchody Dnia Flagi RP ::..
04 V 2017

Obchody Dnia Flagi RP

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
We wtorek 2 maja dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika wziął udział w uroczystościach organizowanych w Warszawie w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
zdjęcie - Obchody Dnia Flagi RP

W związku z przypadającym 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, o godz. 11.15 uroczyście podniesiono flagę państwową. W uroczystości uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, kierownictwo MON oraz dowódcy wojskowi. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa. Po zakończeniu uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda złożył kwaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przed Belwederem.

O godz. 12.00 na dziedzińcu Belwederu rozpoczęła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz ceremonia wręczenia flag państwowych organizacjom z kraju i polonijnym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

- To piękne i znamienne, że 2 maja Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą łączą się w sposób bardzo symboliczny. (…) Wręczałem dzisiaj ordery m.in. osobom zasłużonym dla utrzymania polskości i wspierania Polaków na Wschodzie, poza granicami Rzeczpospolitej, tam, gdzie najczęściej znaleźli się wbrew własnej woli. (…) Jeszcze raz chciałem za to z całego serca podziękować. Chciałem też podziękować polskiemu rządowi i polskiemu parlamentowi - Sejmowi i Senatowi - za zmiany, jakie nastąpiły w ustawie o repatriacji. (…) Zmiany te ułatwiają wszystkim tym, którzy chcą do Polski wrócić, podjęcie tej decyzji - przez stworzenie w naszym kraju lepszych niż dotychczas ku temu warunków – mówił podczas spotkania prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystości Flagą RP wyróżniona została 3 Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy przybyli dzisiaj tutaj odebrać z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej polskie flagi – zarówno z polskich instytucji działających w Polsce, jak i polskich instytucji działających poza granicami. Niech powiewają one nad Waszą działalnością, niech zawsze będą symbolem Rzeczypospolitej – niezależnie od tego, gdzie będziecie na świecie, gdzie będziecie działali, gdzie będziecie realizowali siebie i swoją działalność. Żeby Rzeczpospolita zawsze była z Wami i żebyście Wy zawsze też dumnie pod flagą Rzeczypospolitej stali - mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. 

 ***

Po południu  na Placu Marszałka J. Piłsudskiego odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz wręczenia medali resortowych i odznaczeń. Wśród awansowanych i wyznaczonych na nowe stanowiska wojskowe znaleźli się m.in. dowódcy brygad wojsk obrony terytorialnej.

- Fundamentem, źródłem i siłą polskiej niepodległości było, jest i pozostanie Wojsko Polskie. Tak było w tamtych dniach końca XVIII wieku, tak było później, tak jest także dzisiaj. Wielkie, nieprzemijające osiągnięcia Wojska Polskiego w ciągu całego tysiąclecia, budują polską tradycję niepodległościową, są punktem odniesienia w naszym myśleniu o dniu dzisiejszym, o przyszłości, o naszym bezpieczeństwie. To właśnie dlatego ten dzień, dzień barw narodowych, dzień, w którym każdy z Polaków przypomina sobie i przywołuje na pamięć, wielkie, czasem trudne, czasem dramatyczne, ale zawsze wielkie chwile z naszej historii wybraliśmy na awanse oficerskie, na odznaczenia, dzień, w którym armia pokazuje swoich najlepszych z najlepszych, opinii publicznej - mówił podczas uroczystości minister Antoni Macierewicz. 

Z dniem 22 maja 2017 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wyznaczył płk. Mirosława Brysia na stanowisko dowódcy 4 Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Andrzeja Wasielewskiego na stanowisko dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz ppłk.  Tomasza Białasa na stanowisko dowódcy 6  Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednocześnie z dniem objęcia obowiązków na stanowisku służbowym ppłk Białas zostanie mianowany na stopień pułkownika.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności kraju wyróżnił medalem „Za zasługi dla obronności kraju” 145 żołnierzy zawodowych i pracowników resortu obrony narodowej. Odznaczenia wręczyli także: szef Sztabu Generalnego WP generał broni Leszek Surawski,  sekretarz stanu Michał Dworczyk oraz podsekretarz stanu Bartłomiej Grabski.

tekst: B.Piekut

zdjęcia: mjr. R. Siemaszko

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
15 XII 2017
Pożegnanie II zmiany PKW Rumunia
15 grudnia, w Klubie Wojskowym 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej odbyło się uroczyste pożegnanie żołnierzy wchodzących w skład II zmiany Polskiego Kontyngentu ...
15 XII 2017
Szkolenie w terenie zurbanizowanym
14 grudnia żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej podczas cyklu szkolenia poligonowego szkolili się w terenie zurbanizowanym, który we współczesnych konfliktach zbrojnych ...
15 XII 2017
Winter Scorpion 2017
12-14 grudnia żołnierze I zmiany PKW Rumunia wraz z wydzielonymi siłami rumuńskiego 26 Batalionu Piechoty „Neagoe Basarab” brali udział w zintegrowanych ...
15 XII 2017
Szkolenie na symulatorze Casa
14 grudnia pierwsza załoga 8 BLTr zakończyła trzydniowe szkolenie na symulatorze lotów samolotu Casa C-295M.
Podniesienie bandery na ORP Kormoran
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto WOPL
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Piłsudski wylądował na Okęciu
Ustka