..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Obchody Dnia Flagi RP ::..
04 V 2017

Obchody Dnia Flagi RP

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
We wtorek 2 maja dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika wziął udział w uroczystościach organizowanych w Warszawie w ramach obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
zdjęcie - Obchody Dnia Flagi RP

W związku z przypadającym 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, o godz. 11.15 uroczyście podniesiono flagę państwową. W uroczystości uczestniczył minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, kierownictwo MON oraz dowódcy wojskowi. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa. Po zakończeniu uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda złożył kwaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przed Belwederem.

O godz. 12.00 na dziedzińcu Belwederu rozpoczęła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych oraz ceremonia wręczenia flag państwowych organizacjom z kraju i polonijnym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

- To piękne i znamienne, że 2 maja Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą łączą się w sposób bardzo symboliczny. (…) Wręczałem dzisiaj ordery m.in. osobom zasłużonym dla utrzymania polskości i wspierania Polaków na Wschodzie, poza granicami Rzeczpospolitej, tam, gdzie najczęściej znaleźli się wbrew własnej woli. (…) Jeszcze raz chciałem za to z całego serca podziękować. Chciałem też podziękować polskiemu rządowi i polskiemu parlamentowi - Sejmowi i Senatowi - za zmiany, jakie nastąpiły w ustawie o repatriacji. (…) Zmiany te ułatwiają wszystkim tym, którzy chcą do Polski wrócić, podjęcie tej decyzji - przez stworzenie w naszym kraju lepszych niż dotychczas ku temu warunków – mówił podczas spotkania prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystości Flagą RP wyróżniona została 3 Flotylla Okrętów im. komandora Bolesława Romanowskiego.

- Dziękuję wszystkim tym, którzy przybyli dzisiaj tutaj odebrać z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej polskie flagi – zarówno z polskich instytucji działających w Polsce, jak i polskich instytucji działających poza granicami. Niech powiewają one nad Waszą działalnością, niech zawsze będą symbolem Rzeczypospolitej – niezależnie od tego, gdzie będziecie na świecie, gdzie będziecie działali, gdzie będziecie realizowali siebie i swoją działalność. Żeby Rzeczpospolita zawsze była z Wami i żebyście Wy zawsze też dumnie pod flagą Rzeczypospolitej stali - mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. 

 ***

Po południu  na Placu Marszałka J. Piłsudskiego odbyła się uroczystość wręczenia aktów mianowań na wyższe stopnie wojskowe oraz wręczenia medali resortowych i odznaczeń. Wśród awansowanych i wyznaczonych na nowe stanowiska wojskowe znaleźli się m.in. dowódcy brygad wojsk obrony terytorialnej.

- Fundamentem, źródłem i siłą polskiej niepodległości było, jest i pozostanie Wojsko Polskie. Tak było w tamtych dniach końca XVIII wieku, tak było później, tak jest także dzisiaj. Wielkie, nieprzemijające osiągnięcia Wojska Polskiego w ciągu całego tysiąclecia, budują polską tradycję niepodległościową, są punktem odniesienia w naszym myśleniu o dniu dzisiejszym, o przyszłości, o naszym bezpieczeństwie. To właśnie dlatego ten dzień, dzień barw narodowych, dzień, w którym każdy z Polaków przypomina sobie i przywołuje na pamięć, wielkie, czasem trudne, czasem dramatyczne, ale zawsze wielkie chwile z naszej historii wybraliśmy na awanse oficerskie, na odznaczenia, dzień, w którym armia pokazuje swoich najlepszych z najlepszych, opinii publicznej - mówił podczas uroczystości minister Antoni Macierewicz. 

Z dniem 22 maja 2017 r. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz wyznaczył płk. Mirosława Brysia na stanowisko dowódcy 4 Warmińsko – Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Andrzeja Wasielewskiego na stanowisko dowódcy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz ppłk.  Tomasza Białasa na stanowisko dowódcy 6  Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednocześnie z dniem objęcia obowiązków na stanowisku służbowym ppłk Białas zostanie mianowany na stopień pułkownika.

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w uznaniu zasług położonych w dziedzinie rozwoju i umacniania obronności kraju wyróżnił medalem „Za zasługi dla obronności kraju” 145 żołnierzy zawodowych i pracowników resortu obrony narodowej. Odznaczenia wręczyli także: szef Sztabu Generalnego WP generał broni Leszek Surawski,  sekretarz stanu Michał Dworczyk oraz podsekretarz stanu Bartłomiej Grabski.

tekst: B.Piekut

zdjęcia: mjr. R. Siemaszko

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
22 V 2018
Zawody użyteczno-bojowe
W dniach 18-21 maja w ramach Zgrupowania Wojsk Rakietowych i Artylerii w Ośrodku Szkolenia Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia odbyły się ...
21 V 2018
Wizyta ukraińskich logistyków
21 maja I Zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych przyjął delegację pod przewodnictwem Szefa Centralnego Zarządu Wsparcia Materiałowego i Zabezpieczenia Tyłów ...
21 V 2018
Komunikat – Saber Strike-18
W dniach 3-15 czerwca, na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski odbędzie się ćwiczenie Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie (ang. ...
21 V 2018
Artyleryjska „Błyskawica”
W dniach 17 – 18 maja br. w Ośrodku Szkolenia CSAiU dowódca 23 Pułku Artylerii Przeprowadził Trening Kierowania Ogniem pk. Błyskawica-18 ...
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Szkolenie 25BKPow
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Gwiezdne Wojny