..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Ułański Serwal-17 ::..
14 IV 2017

Ułański Serwal-17

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Na poligonie w Wędrzynie zakończyło się ćwiczenie taktyczne 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej Błękitnej Brygady pod kryptonimem ”Serwal-17”.
zdjęcie - Ułański Serwal-17
Ułański Serwal-17.

Na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wędrzyn przez cztery  dni żołnierze  14 batalionu Ułanów Jazłowieckich Błękitnej Brygady uczestniczyli w ćwiczeniu taktycznym z wojskami pod kryptonimem "Serwal-17" z zadaniem szkoobrony terenu zurbanizowanego. Głównymi ćwiczącymi byli  żołnierze 1 kompanii piechoty zmotoryzowanej i kompanii wsparcia 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej ze Stargardu.  W ćwiczeniu, które zostało podzielone na kilka etapów, uczestniczyło prawie 300 Ułanów, współdziałających z pododdziałami przeciwlotniczymi, inżynieryjnymi, artyleryjskimi, przeciwchemicznymi i lotnictwem Wojsk Lądowych. Kierownikiem tego przedsięwzięcia  szkoleniowego  był  zastępca dowódcy batalionu  major Maciej Paul, który  wraz ze swoim zastępcą kapitanem Arturem Wawrzyniakiem  opracowali i nadzorowali wiele ciekawych  epizodów taktycznych.

Samo ćwiczenie  rozpoczęło się  już w piątek  ( 7 kwietnia br.) od omówienia warunków  bezpieczeństwa dla wszystkich  zaangażowanych żołnierzy. W  sobotę rano nastąpiło alarmowe  wyjściowe  pododdziałów w rejony  działania.  Tym samym rozpoczął się pierwszy  etap, który obfitował w  wiele  epizodów taktycznych. W drugim etapie  ćwiczenia pododdziały przystąpiły do organizacji i prowadzenia obrony miejscowości Nowy  Mur.  W trakcie walki o miasto  przeciwnik zajął kilka kwartałów. Broniący Nowego Muru  pododdział wycofał się, by odtworzyć zdolność do wykonania kontrataku  i  odzyskać utracony teren. Nacierające plutony wspierane były przez pozostałe pododdziały batalionu jak i śmigłowce Wojsk Lądowych. Natarcie rozpoczęło się od ognia artylerii, a następnie plutony z mozołem zdobywały budynek po budynku. Przeciwnik, w akcie desperacji, użył  środków trujących. Nie zatrzymało to jednak atakujących, którzy po wysadzeniu desantu taktycznego na tyłach przeciwnika zdobyli przewagę i opanowali miasto.

Ostatni etap ćwiczenia taktycznego dotyczył prowadzenia działań stabilizacyjnych w rejonie odpowiedzialności. W bazie "Jazłowiec" dla Ułanów czas upływał od patrolu do patrolu.  W poniedziałkowe popołudnie w trakcie przygotowania spotkania burmistrza z mieszkańcami Nowego Muru w budynku szkoły nastąpił atak " Zielonych ludzików", którzy uwięzili najważniejsze osoby w mieście. Kryzys narastał. Po fiasku negocjacji, zdecydowano się na rozwiązanie siłowe. O pomoc władze Nowego Muru poprosiły wojsko. Wyselekcjonowani żołnierze 1 kompanii 14 batalionu Ułanów Jazłowieckich wraz z grupą interwencyjną policji  "Kobra"- rozpoczęły planowanie szturmu i odbicie zakładników. Podczas akcji wsparcia udzieliły śmigłowce z pobliskiego lotniska. Operacja uwalniania zakładników rozpoczęła się jednocześnie z lądu i z powietrza. 

Ćwiczenie Serwal-17 zakończyło się 11 kwietnia br. przegrupowaniem  sił do obozowiska i przygotowaniem  do załadunku na transport operacyjny, który  nazajutrz wyruszył  do garnizonu  Stargard.

Tekst: kpt. Janusz Błaszczak
Zdjęcia: 12BZ, plut. Tomasz Jabłoński

Ułański Serwal-17.

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
18 VIII 2017
Zmiany kadrowe w DG RSZ
18 sierpnia br., I zastępca dowódcy generalnego RSZ gen. dyw. pil. Jan Śliwka pożegnał żołnierzy kończących swoją służbę w strukturach Dowództwa ...
18 VIII 2017
Wojsko wspiera społeczeństwo w kolejnym ...
Żołnierze 2 Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego udzielają pomocy mieszkańcom województwa kujawsko-pomorskiego.
17 VIII 2017
Saperzy z pomocą ludności cywilnej
Od poniedziałku, 14 sierpnia br., żołnierze 2 Mazowieckiego Pułku Saperów uczestniczą w akcji udrażniania Wielkiego Kanału Brdy, rzeki Brdy oraz drogi ...
17 VIII 2017
Konferencja Air Show 2017 na ...
Zapraszamy przedstawicieli mediów w piątek, 18 sierpnia 2017 r., o godz. 11:00 do 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie, ul. Żwirki ...
Zawody użyteczno-bojowe
Pro Defense 2017
Bezpieczna Polska
Dzień Otwartych Koszar CSWL Drawsko
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge
Strzelania przeciwlotników
Szkolenie spadochronowe żołnierzy 25BKPow