..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - 18 lat Polski w NATO ::..
13 III 2017

18 lat Polski w NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W jednostkach wojskowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbyły się uroczyste zbiórki z okazji 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Rocznicę uczczono również na pokładzie okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki, wykonującego obecnie zadania na Morzu Czarnym w składzie Stałego Zespołu Przeciwminowego NATO Grupa 2.
zdjęcie - 18 lat Polski w NATO
Uroczysta zbiórka na pokładzie ORP Kontradmirał X. Czernicki. Fot. WO Christian Valverde

Morze Czarne. Parada 10 okrętów z 7 państw NATO, cumowanie burta w burtę jednostek biorących udział w ćwiczeniu Posejdon 2017 oraz zbiórka na pokładzie okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki – tak na Morzu Czarnym uczczono 18. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu.

W niedzielę rano, 12 marca, marynarze PKW Czernicki rozpoczęli obchody 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Zgodnie z przygotowanym planem, 7 jednostek zacumowało burta w burtę na pełnym morzu. W centrum grupy znajdował się okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Czernicki. To właśnie na nim przeprowadzono zbiórkę załogi i sztabu Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. Do polskich marynarzy dołączyli sojusznicy z 6 państw, aby wspólnie uczcić rocznicę. W obecności oficerów, podoficerów i marynarzy z Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rumunii i Turcji odczytany został rozkaz okolicznościowy dowódcy PKW Czernicki kmdr. por. Aleksandra Urbanowicza. Następnie głos zabrał dowódca PKW oraz dowódca sił morskich międzynarodowego ćwiczenia Posejdon 2017 komandor Cornel Cojocaro z rumuńskiej Marynarki Wojennej.

Kulminacyjnym punktem uroczystości rocznicowych była parada morska z udziałem 10 okrętów z 7 państw NATO, zorganizowana przez dowódcę Zespołu SNMCMG2. Wzięły w niej udział: rumuńska korweta, polski okręt dowodzenia, niszczyciele min z Grecji, Hiszpanii i Turcji, okręt wsparcia nurkowego z Niemiec oraz trałowce z Bułgarii i Rumunii. Okręty zaprezentowały się w szyku torowym i szyku namiaru. Po paradzie wszystkie jednostki rozeszły się do wykonywania zadań w ramach ćwiczenia Posejdon 2017.

Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki tworzą załoga okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki oraz sztab Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2) zaokrętowany właśnie na tej jednostce. Pod dowódcę PKW i zarazem SNMCMG2 podlegają jednostki przeciwminowe z krajów NATO. Rejonem działania Grupy jest przede wszystkim Morze Śródziemne i Morze Czarne. Polscy marynarze rozpoczęli swoją misję na początku stycznia i będzie ona kontynuowana do lipca bieżącego roku. Obecnie w skład dowodzonego przez Polaków NATO-wskiego Zespołu, oprócz naszego okrętu, wchodzą: 2 niszczyciele min: hiszpański ESPS Duero i turecki TCG Alanya oraz niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS Rottweil i rumuński trałowiec ROS Axente.

Tekst: kmdr ppor. Piotr Adamczak
Zdjęcia: kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde

Toruń. W piątek, 10 marca, żołnierze oraz pracownicy wojska spotkali się na placu apelowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, aby wspólnie uczcić 18. rocznicę wstąpienia Polski w szeregi państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

To już osiemnaście lat minęło od pamiętnego 12 marca 1999 roku, kiedy to po latach wytężonych starań, państwo polskie dołączyło do grona sygnatariuszy Paktu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji oprócz uroczystej zbiórki, w CSAiU zorganizowano także wystawę publikacji książkowych. Była to również doskonała okazja do wyróżnienia żołnierzy za dotychczasowe dokonania na kanwie osiągnięć sportowych. Komendant Centrum, płk Dariusz Adamczyk wręczył Wojskowe Odznaki Sprawności Fizycznej żołnierzom, którzy potwierdzili swoje wysokie kwalifikacje w zakresie utrzymywania znakomitej tężyzny i kondycji fizycznej w minionym roku kalendarzowym.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska

Fot. kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde Fot. kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde
Fot. kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde Fot. kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde Uroczystość w CSAiU w Toruniu. Fot. kpt. Agnieszka Śmiechowska Uroczystość w CSAiU w Toruniu. Fot. kpt. Agnieszka Śmiechowska
Uroczystość na ORP Kontradmirał X. Czernicki. Fot. WO Christian Valverde

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
16 III 2018
Saperzy na Podkarpaciu
Kolejna niebezpieczna akcja podejmowania pozostałości z okresu II Wojny światowej na terenie województwa podkarpackiego.
16 III 2018
Ostatnie poligonowe strzelania
16 marca dobiegło końca szkolenie poligonowe 23 Pułku Artylerii z Bolesławca w OSPWL Żagań. Jedno jest pewne - żołnierze i ich ...
16 III 2018
Pożegnanie EUFOR ALTHEA
15 marca w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża (7 BOW) w Słupsku odbyło się pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających do Bośni i Hercegowiny w ...
16 III 2018
Odprawa kierowniczej kadry MON i ...
15 marca w Warszawie odbyła się odprawa rozliczeniowo-koordynacyjna kierowniczej kadry MON i Sił Zbrojnych RP z udziałem Prezydenta RP i Ministra ...
3 Flotylla Okrętów
Szkolenie ogniowe przeciwlotników z Marynarki Wojennej.
Zimowe szkolenie poligonowe 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego.
Strzelania AHS Krab
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej
Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Kondor