..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - 18 lat Polski w NATO ::..
13 III 2017

18 lat Polski w NATO

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
W jednostkach wojskowych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbyły się uroczyste zbiórki z okazji 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Rocznicę uczczono również na pokładzie okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki, wykonującego obecnie zadania na Morzu Czarnym w składzie Stałego Zespołu Przeciwminowego NATO Grupa 2.
zdjęcie - 18 lat Polski w NATO
Uroczysta zbiórka na pokładzie ORP Kontradmirał X. Czernicki. Fot. WO Christian Valverde

Morze Czarne. Parada 10 okrętów z 7 państw NATO, cumowanie burta w burtę jednostek biorących udział w ćwiczeniu Posejdon 2017 oraz zbiórka na pokładzie okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki – tak na Morzu Czarnym uczczono 18. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu.

W niedzielę rano, 12 marca, marynarze PKW Czernicki rozpoczęli obchody 18. rocznicy wstąpienia Polski do NATO. Zgodnie z przygotowanym planem, 7 jednostek zacumowało burta w burtę na pełnym morzu. W centrum grupy znajdował się okręt dowodzenia ORP Kontradmirał Czernicki. To właśnie na nim przeprowadzono zbiórkę załogi i sztabu Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. Do polskich marynarzy dołączyli sojusznicy z 6 państw, aby wspólnie uczcić rocznicę. W obecności oficerów, podoficerów i marynarzy z Bułgarii, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rumunii i Turcji odczytany został rozkaz okolicznościowy dowódcy PKW Czernicki kmdr. por. Aleksandra Urbanowicza. Następnie głos zabrał dowódca PKW oraz dowódca sił morskich międzynarodowego ćwiczenia Posejdon 2017 komandor Cornel Cojocaro z rumuńskiej Marynarki Wojennej.

Kulminacyjnym punktem uroczystości rocznicowych była parada morska z udziałem 10 okrętów z 7 państw NATO, zorganizowana przez dowódcę Zespołu SNMCMG2. Wzięły w niej udział: rumuńska korweta, polski okręt dowodzenia, niszczyciele min z Grecji, Hiszpanii i Turcji, okręt wsparcia nurkowego z Niemiec oraz trałowce z Bułgarii i Rumunii. Okręty zaprezentowały się w szyku torowym i szyku namiaru. Po paradzie wszystkie jednostki rozeszły się do wykonywania zadań w ramach ćwiczenia Posejdon 2017.

Polski Kontyngent Wojskowy Czernicki tworzą załoga okrętu dowodzenia ORP Kontradmirał X. Czernicki oraz sztab Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (ang. SNMCMG2) zaokrętowany właśnie na tej jednostce. Pod dowódcę PKW i zarazem SNMCMG2 podlegają jednostki przeciwminowe z krajów NATO. Rejonem działania Grupy jest przede wszystkim Morze Śródziemne i Morze Czarne. Polscy marynarze rozpoczęli swoją misję na początku stycznia i będzie ona kontynuowana do lipca bieżącego roku. Obecnie w skład dowodzonego przez Polaków NATO-wskiego Zespołu, oprócz naszego okrętu, wchodzą: 2 niszczyciele min: hiszpański ESPS Duero i turecki TCG Alanya oraz niemiecki okręt wsparcia nurkowego FGS Rottweil i rumuński trałowiec ROS Axente.

Tekst: kmdr ppor. Piotr Adamczak
Zdjęcia: kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde

Toruń. W piątek, 10 marca, żołnierze oraz pracownicy wojska spotkali się na placu apelowym Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, aby wspólnie uczcić 18. rocznicę wstąpienia Polski w szeregi państw członkowskich Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

To już osiemnaście lat minęło od pamiętnego 12 marca 1999 roku, kiedy to po latach wytężonych starań, państwo polskie dołączyło do grona sygnatariuszy Paktu Północnoatlantyckiego. Z tej okazji oprócz uroczystej zbiórki, w CSAiU zorganizowano także wystawę publikacji książkowych. Była to również doskonała okazja do wyróżnienia żołnierzy za dotychczasowe dokonania na kanwie osiągnięć sportowych. Komendant Centrum, płk Dariusz Adamczyk wręczył Wojskowe Odznaki Sprawności Fizycznej żołnierzom, którzy potwierdzili swoje wysokie kwalifikacje w zakresie utrzymywania znakomitej tężyzny i kondycji fizycznej w minionym roku kalendarzowym.

Tekst i zdjęcia: kpt. Agnieszka Śmiechowska

Fot. kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde Fot. kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde
Fot. kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde Fot. kmdr ppor. Piotr Adamczak, WO Christian Valverde Uroczystość w CSAiU w Toruniu. Fot. kpt. Agnieszka Śmiechowska Uroczystość w CSAiU w Toruniu. Fot. kpt. Agnieszka Śmiechowska
Uroczystość na ORP Kontradmirał X. Czernicki. Fot. WO Christian Valverde

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
20 X 2017
Obchody Święta Wojsk Łączności i ...
18 października jest dniem, w którym co roku swoje święto obchodzą Wojska Łączności i Informatyki.
20 X 2017
Wizyta attaché WMiL Albanii
20 października, w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych złożył wizytę zapoznawczą nowy attaché Wojskowy, Morski i Lotniczy Republiki Albanii płk Fadil ...
20 X 2017
PKW Rumunia na CETATEA-2017 w ...
W Bukareszcie zakończyło się coroczne ćwiczenie wojsk łączności i informatyki "CISEX CETATEA 2017".
20 X 2017
„Światła rampy już pogasły…”
„Światła rampy już pogasły…”, główni aktorzy – piloci, otrzymali „standing ovation”, ale teraz nadszedł czas na „cichych bohaterów” spektaklu. O Nich ...
DRAGON-17
Ćwiczenie DRAGON-17
Święto
Zawody użyteczno-bojowe
Święto Wojsk Obrony Przeciwlotniczej
BALTOPS-17
Zawody Strong Europe Tank Challenge
Strzelania przeciwlotników