..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Strażnik nieba wschodniej flanki NATO w Warszawie ::..
20 II 2017

Strażnik nieba wschodniej flanki NATO w Warszawie

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Dzisiaj, 20 stycznia br. w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie odbyła się prezentacja samolotu wczesnego ostrzegania i alarmowania AWACS z komponentu E-3A w Geilenkirchen w Niemczech. Przedstawiciele NATO będą uczestniczyli w konferencji w Centrum Operacji Powietrznych poświęconej zagadnieniom powietrznego systemu wczesnego ostrzegania i dowodzenia sojuszu.
zdjęcie - Strażnik nieba wschodniej flanki NATO w Warszawie
Strażnik nieba wschodniej flanki NATO w Warszawie.

AWACS na co dzień patroluje przestrzeń powietrzną krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego. Samolot z Komponentu E-3A, który przyleciał do Polski, to jedna z 17 maszyn tego typu tworzących flotę Sił Wczesnego Ostrzegania i Kontroli Powietrznej NATO.

Od dziesięciu lat samoloty AWACS regularnie wykonują loty nad Polską, w ramach sojuszniczych treningów systemu obrony powietrznej. Ich głównym celem jest zintegrowanie samolotów wczesnego ostrzegania radiolokacyjnego i dowodzenia z narodowymi systemami dowodzenia obrony powietrznej państw wschodniej flanki NATO.

Od 2006 roku Polska jest pełnoprawnym członkiem NAPMO (NATO AEW&C Programme Management Organisation) - organizacji sojuszu powołanej do kierowania i zarządzania programem wczesnego ostrzegania i naprowadzania, co oznacza, iż jest pełnoprawnym użytkownikiem i współwłaścicielem  samolotów wczesnego ostrzegania i wykrywania AWACS.

W związku z poniedziałkowym przylotem samolotu E-3A do Warszawy zorganizowano spotkanie dla przedstawicieli mediów,  w którym  uczestniczyli : zastępca Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych - gen. dyw. Jan Śliwka, Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Cezary Wiśniewski, Szef Centrum Operacji Powietrznych gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski, DCOS OPS HQ AIRCOM -  gen. bryg. Kevin A. Huyck, dowódca komponentu NATOE-3A w Geilenkirchen - gen. bryg. Karsten Stoye oraz załoga samolotu E-3A AWACS.

Uczestnicy spotkania mieli wyjątkową okazję zwiedzić wnętrze AWACS-a, w którym znajduje się powietrzne stanowisko dowodzenia wyposażone m. in. w radiolokator obserwacji przestrzeni powietrznej o zasięgu setek kilometrów.

Dodatkowo w  1. Bazie Lotnictwa Transportowego można było obejrzeć statki powietrzne Polskich Sił Powietrznych  – samolot wielozadaniowy F-16 z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin oraz myśliwiec MIG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego.

***

Miejscem stacjonowania komponentu E-3A NATO jest baza lotnicza Geilenkirchen w Niemczech. W Geilenkirchen przebywa zazwyczaj część z 17 samolotów systemu AWACS, pozostałe mogą być rozmieszczone w trzech wysuniętych bazach operacyjnych: na Sycylii, w Grecji i Turcji oraz wysuniętym punkcie bazowania w Norwegii. Siły wczesnego ostrzegania dysponują 30 mieszanymi, wielonarodowymi załogami z kilkunastu państw NATO.

Załoga lotnicza AWACSa to cztery osoby: dwóch pilotów, nawigator i inżynier pokładowy. Podczas wykonywania zadania na pokładzie znajduje się poza tym kilkunastu członków personelu pokładowego: kontrolerów, techników i operatorów systemów radiolokacyjnych. W składzie załóg latają również polscy żołnierze pełniący służbę w Komponencie E-3A.

Samoloty E-3A bazują na konstrukcji Boeinga 707-320. Charakterystyczna antena radaru zamontowana nad kadłubem samolotu zapewnia pokrycie radarowe obszaru równego powierzchni Polski. Jako samolot wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej AWACS-y operują podczas realizacji misji na wysokości 9-10 tys. metrów. Maszyny mogą przebywać w powietrzu ponad 8-9 godzin, ze względu na możliwość pobierania paliwa w locie.

Tekst: kpt. Anna Żuchowska (1BLTr)
Zdjęcia: Mirosław Cyryl Wójtowicz

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
25 VI 2018
Wojskowa Jurysdykcja Karna
19 czerwca w Auli Jana Pawła II na Kampusie Głównym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbyła się I edycja Międzynarodowej ...
22 VI 2018
Najwyższe piłkarskie podium
21 czerwca w Żaganiu podsumowano rywalizację o miano najlepszej reprezentacji w ramach Otwartych Mistrzostw Wojska Polskiego w piłce nożnej.
22 VI 2018
Zawiszacy są już na Łotwie
20 czerwca żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wyruszyli w rejon pełnienia misji, w ramach wzmocnionej militarnej obecności NATO na wschodniej flance ...
22 VI 2018
Powrót do Ojczyzny
21 czerwca, kilkanaście minut po godzinie trzeciej nad ranem, na lotnisku wojskowym Wrocław-Strachowice wylądował Boeing C-17 Globemaster III. Do Ojczyzny powrócili ...
Saber Strike-18 w Polsce
Sesja air-to-air podczas NTM18
NATO Tiger Meet zakończone
Strzelanie plutonu nurków z 25BKPow.
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie
NATO Tiger Meet 2018
100-lecie Lotnictwa Wojskowego
100-lecie Marynarki Wojennej