..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Święto pancerniaków. ::..
11 VIII 2014

Święto pancerniaków.

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Uroczystym apelem z okazji Święta Brygady rozpoczęły się główne obchody Święta 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie.
zdjęcie - Święto pancerniaków.
uroczysty apel w Świętoszowie

Na wspólne świętowanie ze świętoszowskimi pancerniakami na zaproszenie dowódcy 10BKPanc – pułkownika Macieja Jabłońskiego przybyło wielu gości z kraju i z zagranicy. Wśród osób które uświetniły swoją obecnością uroczystość znaleźli się m.in. wojewoda dolnośląski – Tomasz Smolarz, wicewojewoda lubuski – Jań Świrepo, marszałek województwa dolnośląskiego – Cezary Przybylski. Licznie przybyli przedstawiciele świata wojskowego, na czele z Dowódcą Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych – generałem broni Markiem Tomaszyckim. Swoją obecnością świętoszowskich pancerniaków zaszczycili również m.in. Radca Koordynator w Pionie Sekretarza Stanu generał dywizji Mirosław Różański, dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej – generał brygady Jarosław Mika, byli dowódcy „Czarnej Dywizji” – Waldemar Skrzypczak i Aleksander Bortnowski, byli dowódcy 10BKPanc – generał brygady Cezary Podlasiński i generał brygady Andrzej Reudowicz. Wśród obecnych na święcie znaleźli się także Prezes Federacji Organizacji Polskich Pancerniaków generał brygady Zbigniew Szura oraz dowódcy innych zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych. Honorowymi gośćmi byli weterani II wojny światowej, żołnierze z jednostek, których tradycje kultywuje 10BKPanc. Licznie przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych z województwa dolnośląskiego i lubuskiego.
Nie zabrakło przedstawicieli szkół, służb mundurowych i instytucji współpracujących z brygadą. Ponadto w uroczystościach udział wzięli goście z Niemiec - żołnierze Bundeswehry na czele z dowódcą 21 Brygady Pancernej z Augustdorfu, która od lat współpracuje z 10BKPanc i „Czarną Dywizją”. Święto Brygady było doskonałym momentem  do wręczenia  aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe dla świętoszowskich żołnierzy.

Akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe otrzymało 17 żołnierzy brygady. Wręczenia aktów mianowania i tradycyjnej zmiany pagonów dokonał osobiście dowódca „Czarnej Dywizji” generał brygady Jarosław Mika. Towarzyszył mu dowódca mianowanych żołnierzy – pułkownik Maciej Jabłoński.

W trakcie uroczystości wręczono także Gwiazdy Afganistanu, Iraku i Czadu -  medale przyznane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej za wysiłek i poświęcenie w czasie wykonywania zadań poza granicami kraju.

Uroczysta zbiórka pododdziałów z okazji Święta była też dobrym czasem do wręczenia odznaczeń. Żołnierze świętoszowskiej brygady zostali wyróznieni "Tytułem Honorowym Zasłużony Żołnierz RP i Odznaką Tytułu Honorowego”. Ponad to w tym roku uchwałą Kapituły Odznaki Pamiątkowej 10BKPanc zostało przyznanych ponad 250 Odznak Pamiątkowych 10BKPanc. Decyzją Kapituły Odznaki Honorowej 10BKPanc odznaka ta została przyznana dowódcy „Czarnej Dywizji” – generałowi Jarosławowi Mice oraz byłemu dowódcy świętoszowskich pancerniaków – generałowi brygady Cezaremu Podlasińskiemu.

W trakcie uroczystości były dowódca 10BKPanc – generał brygady Cezary Podlasiński, który obecnie jest dowódcą Centrum Operacji Lądowych-Dowództwa Komponentu Lądowego w Krakowie przekazał na ręce wicestarosty bolesławieckiego Stanisława Chwojnickiego flagę powiatu bolesławieckiego. Flaga ta została przekazana w 2013 roku dowódcy XIV zmiany PKW Afganistan – generałowi  brygady Cezaremu Podlasińskiemu jako symbol, który miał towarzyszyć świętoszowskim żołnierzom i przynieść im szczęście w czasie ich pobytu w Afganistanie. Były dowódca 10BKPanc dziękował za wsparcie i „szczęśliwą flagę” – z Afganistanu powrócili cało wszyscy żołnierze kontyngentu.

Podczas uroczystości dowódca świętoszowskiej brygady wręczył także listy gratulacyjne i podziękował za wzorową pracę pracownikom wojska. W swoim przemówieniu do zgromadzonych dowódca 10BKPanc – pułkownik Maciej Jabłoński nawiązał do tradycji obchodzonego święta.

- Dokładnie 70 lat temu, 8 sierpnia 1944 roku w Normandii walkę podjął 2 Pułk Pancerny 1 Dywizji Pancernej. Natarcie i zdobycie „kotła Falaise”, które zostało okupione daniną krwi polskich żołnierzy było dowodem ponadprzeciętnego męstwa żołnierzy generała Maczka. Odwaga i duch bojowy jaki towarzyszył żołnierzom 1 Dywizji Pancernej w czasie krwawych walk pod Falaise nie opuściła nigdy podwładnych generała Maczka w czasie wszystkich walk o wolność narodów Europy. Z szacunku dla tamtych dni w naszej codziennej służbie nie może zabraknąć miejsca na kultywowanie pamięci o dokonaniach 1 Dywizji Pancernej i jej Wielkiego Dowódcy. To generał Maczek wraz ze swoimi żołnierzami stworzyli rodzinę, która nabrała charakteru wielopokoleniowego – podkreslał dowódca świętoszowskich pancerniaków. W swoim przemówieniu w ciepłych słowach zwrócił się także do bohaterów minionych lat naszej historii. - Cieszę się ogromnie że w tym wyjątkowym dniu, pokonując często liczące setki kilometrów odległości, są z nami na tym święcie najstarsi przedstawiciele naszej wielopokoleniowej rodziny - kombatanci  i weterani  - żołnierze generała Maczka. Dla nas – żołnierzy świętoszowskiej brygady jesteście bohaterami, którzy dokonali w swoim żołnierskim życiu czynów wyjątkowych. Mamy szczęście że możemy spotykać Was – żywych świadków i twórców tradycji, którą staramy się kultywować w naszej służbie. Dowódca 10BKPanc mówił także o wyzwaniach, które czekają w najbliższych miesiącach żołnierzy świętoszowskiej jednostki. - Najbliższy czas przyniesie kolejne wyzwania dla nas – żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej. Po odtworzeniu zdolności po powrocie z Afganistanu, brygada wejdzie w pełen intensywności proces szkolenia uwzględniając również współdziałanie z pododdziałami armii sojuszniczych. Wymiernym przykładem tego będzie realizacja szkolenia poligonowego we współdziałaniu z wydzielonymi siłami 12 Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii w miesiącach jesiennych.

Za ogromny trud i zaangażowanie wszystkim żołnierzom i pracownikom wojska związanym obecnie i w przeszłości ze świętoszowską brygadą słowa wielkiego uznania i podziękowania skierował do wszystkich obecnych dowódca „Czarnej Dywizji” generał brygady Jarosław Mika. W podobnym tonie wypowiedział się pod adresem świętoszowskich żołnierzy Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych – generał broni Marek Tomaszycki, po raz kolejny dziękując żołnierzom XIV zmiany PKW Afganistan za bardzo dobre działanie podczas ich misji w Afganistanie.

Część oficjalna uroczystości zakończyła się defiladą pododdziałów przy dźwiękach Warszawianki. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Wojskowa z Żagania.

Po defiladzie pododdziałów i sprzętu 10BKPanc , gdzie m.in. nastąpił przejazd całej kompanii czołgów oraz historycznej tankietki z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu rozpoczął się Festyn 10BKPanc. Jak co roku ogromną popularnością wśród odwiedzających cieszył się sprzęt świętoszowskiej brygady. Rodziny żołnierzy i wszyscy sympatycy świętoszowskiej brygady, a szczególnie najmłodsi mogli znaleźć w tym dniu dla siebie  wiele atrakcji. Dzieci  mogły korzystać z darmowych dmuchanych zjeżdżalni, zamków, przejażdżek konnych, basenów z piłkami czy ozdobić swoją twarz kolorowym malowidłami. Muzyczną gwiazda wieczoru był zespół „SKANER”.
Wspólne biesiadowanie żołnierzy 10BKPanc wraz z rodzinami i przyjaciółmi potrwało do późnych godzin wieczornych.

tekst i zdjęcia: kpt. Justyna Balik

uroczysty apel w Świętoszowie obchody święta pancerniaków
obchody święta pancerniaków obchody święta pancerniaków
uroczysty apel w Świętoszowie

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
19 VII 2019
Saperzy powracają do Włocławka
Znaleziono 19 sztuk min przeciwpancernych z okresu II Wojny Światowej
18 VII 2019
Dowództwo BLMW otrzymało sztandar wojskowy
W sobotę 13 lipca, na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość nadania sztandaru wojskowego dla dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
18 VII 2019
Walka Czołgów
13 lipca 2019 r. na orzyskim poligonie odbyła się WALKA CZOŁGÓW 3
16 VII 2019
Zmiany kadrowe w Dowództwie Generalnym ...
Dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, w obecności kierowniczej kadry pożegnał żołnierzy kończących służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
DRAGON-19 strong in the alliance
Życzenia Ministra Obrony Narodowej
DRAGON-19
DRAGON-19 rozpoczęty
DRAGON-19
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Wielka defilada „Silni w sojuszach”
Baltic Air Policing 2019