..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Dowódca Wojsk Lądowych USA w Polsce ::..
08 VI 2014

Dowódca Wojsk Lądowych USA w Polsce

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Do Polski przybył generał Raymond Odierno, dowódca Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych z towarzyszącymi mu oficerami. Na lotnisku Okęcie delegację amerykańską przywitali generał broni pilot Lech Majewski i gen. dyw. Janusz Bronowicz.
zdjęcie - Dowódca Wojsk Lądowych USA w Polsce
Wizyta generała Raymonda Odierno w Polsce

W planach wizyty generała Odierno są spotkania w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i na poligonie w Drawsku Pomorskim. Jeszcze w niedzielę wieczorem na uroczystym przyjęciu na jego cześć amerykański dowódca będzie rozmawiał z Dowódcą Generalnym i przedstawicielami DGRSZ o nowych możliwościach współpracy szkoleniowej. Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej generał Majewski, polskie dowództwo chce zaprezentować zarówno dotychczasowy dorobek wspólnych polsko-amerykańskich szkoleń, jak i propozycje na przyszłość, a także pokazać główny polski poligon, gdzie obecnie szkolą się polscy i amerykańscy spadochroniarze.

Pobyt w Warszawie generał Odierno zaczął od złożenia wieńca przed Grobem Nieznanego Żołnierza i zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas wieczornego przyjęcia generał Majewski odznaczył amerykańskiego dowódcę przyznanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

59-letni „czterogwiazdkowy” generał Raymond Odierno jest szefem sztabu amerykańskich wojsk lądowych od połowy 2011 r. To najwyższy rangą oficer US Army, w której formalnie nie ma stanowiska dowódcy. W przeszłości Odierno przez dwa lata dowodził siłami amerykańskimi w Iraku.

Tekst: ppłk Artur Goławski
Zdjęcia: Mirosław C. Wójtowicz

Wizyta generała Raymonda Odierno w Polsce Wizyta generała Raymonda Odierno w Polsce
Wizyta generała Raymonda Odierno w Polsce Wizyta generała Raymonda Odierno w Polsce Wizyta generała Raymonda Odierno w Polsce Wizyta generała Raymonda Odierno w Polsce Wizyta generała Raymonda Odierno w Polsce Generał Odierno w Muzeum Powstania Warszawskiego Generał Odierno w Muzeum Powstania Warszawskiego Generał Odierno w Muzeum Powstania Warszawskiego Generał Odierno zwiedza Grób Nieznanego Żołnierza Generał odierno oddaje cześć nieznanemu żołnierzowi
Wizyta generała Raymonda Odierno w Polsce

facebook twitter gplus

close
  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
17 I 2019
BAŁKAN-17 praktycznie
W 17 Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej ćwiczenia epizodyczne mające na celu certyfikację XVII zmiany PKW EUFOR nabrały tempa wkraczając w fazę dynamiczną.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie