..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - Pożegnanie Dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej ::..
17 II 2014

Pożegnanie Dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
„W życiu każdego żołnierza przychodzą chwile, z którymi trzeba się liczyć rozpoczynając swoją służbę wojskową. Takimi właśnie chwilami są kolejne etapy rozwoju, awanse, przejścia na wyższe stanowiska służbowe czy zmiany garnizonów. To normalne koleje żołnierskiej drogi” – powiedział generał brygady Marek Sokołowski podczas uroczystego pożegnania ze sztandarem 25. Brygady Kawalerii Powietrznej im. księcia Józefa Poniatowskiego.
zdjęcie - Pożegnanie Dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej
Pożegnanie z brygadą

17 lutego 2014 roku tomaszowscy kawalerzyści pożegnali odchodzącego na wyższe stanowisko służbowe dowódcę brygady. Generał brygady Marek Sokołowski zgodnie z decyzją przełożonych został wyznaczony na zastępcę dowódcy 16. Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Czasowo obowiązki dowódcy przejął zastępca dowódcy brygady, pułkownik dyplomowany Adam Grela. Po podpisaniu protokołu, generał Sokołowski złożył meldunek zdania obowiązków służbowych, a pułkownik Grela ich czasowego przyjęcia, szefowi sztabu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generałowi dywizji Ireneuszowi Bartniakowi, reprezentującemu Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Generał brygady Marek Sokołowski urodził się 4 kwietnia 1966r. w Bartoszycach. W 1987 roku został powołany do zasadniczej służby wojskowej. W latach 1988-92 kontynuował naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych. Jest absolwentem Akademii Obrony Narodowej (1999r.). Ukończył Podyplomowe Studia Strategiczno-Operacyjne (2007r.) i Podyplomowe Studia Polityki Obronnej(2009.) w AON oraz Podyplomowe Studia Zarządzania Bezpieczeństwem Publicznym w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Warszawie (2008r.).

Był uczestnikiem wielu szkoleń i kursów, zarówno w kraju, jak i za granicą. Między innymi odbył przeszkolenie w Centrum Walki z Terroryzmem w Turcji. Ukończył „ Kurs intensywnego nauczania języka angielskiego” w Fort Borden (Kanada), „Kurs obrony przed bronią masowego rażenia” w AON oraz wiele innych związanych z działalnością służbową. Generał Sokołowski uczestniczył w misjach zagranicznych, dwukrotnie w PKW ONZ w Syrii oraz w I i V zmianie PKW w Republice Iraku. Za wzorową służbę został odznaczony wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, w tym nadanym przez Prezydenta RP „ Krzyżem za Dzielność”. Interesuje się historią, problematyką bezpieczeństwa publicznego i sportem, a w szczególności sportami obronnymi oraz nurkowaniem. W 1992 roku ukończył kurs instruktorski w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, uzyskując tytuł instruktora judo. Posiada ukończony kurs płetwonurków oraz tytuł skoczka spadochronowego. W 2008 r. uzyskał stopień instruktora rekreacji ruchowej o specjalności samoobrona w Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. W tym samym roku w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych ukończył kurs w zakresie „Walki w bliskim kontakcie” oraz szkolenie z „Walki w bezpośrednim kontakcie z użyciem broni w tłumie i obszarach gęsto zaludnionych z wykorzystaniem strzelań specjalnych”. Czynnie uprawia krav magę.

Od grudnia 2011 do czerwca 2012 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy do spraw koalicyjnych Regionalnego Dowództwa Wschód RC-E (Regional Command – East) w Bagram w Islamskiej Republice Afganistanu. W roku 2013 pełnił obowiązki Dowódcy XIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu, gdzie żołnierze 25BKPow. stanowili trzon jej sił. Po zakończeniu XIII zmiany PKW Afganistan generał Sokołowski został odznaczony Krzyżem Wojskowym, przyznawanym za czyny męstwa i odwagi dokonane w czasie działań przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju. Otrzymał również Legion of Merit - najwyższe amerykańskie odznaczenie wojskowe, nadawane obcokrajowcom za zasługi podczas pokoju lub wojny.

Tekst i zdjęcia: por. Tomasz Pierzak

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
23 III 2019
Akcja Serce w wykonaniu 8 ...
Po raz ósmy w tym roku 8 Baza Lotnictwa Transportowego wykonała Akcję Serce.
21 III 2019
Podsumowanie działalności DG RSZ za ...
21 marca zakończyła się roczna odprawa rozliczeniowo-zadaniowa Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, która odbyła się w 9 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia DG ...
21 III 2019
Gala sportu wojskowego 2019
26 marca o godz. 11.00 w Klubie Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych odbędzie się Gala sportu wojskowego 2019. Najlepszych sportowców oraz ...
19 III 2019
Wizyta Dowódcy 3. Armii Sił ...
Dowódca 3. Armii Sił Powietrznych USA, stacjonującej w niemieckim Ramstein gen. dyw. John Wood złożył wizytę zapoznawczą w Dowództwie Generalnym Rodzajów ...
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie