..:: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych :: Aktualności / Najnowsze - "Czarna Dywizja" ma nowego dowódcę ::..
17 II 2014

"Czarna Dywizja" ma nowego dowódcę

  • pobierz pdf
  • drukuj
  • zmniejsz czcionkę
  • rozmiar pierwotny
  • powiększ czcionkę
Generał brygady Jarosław Mika został nowym dowódcą 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Uroczystość przekazania dowodzenia miała miejsce w poniedziałek 17 lutego br.
zdjęcie - "Czarna Dywizja" ma nowego dowódcę
Nowy dowódca "Czarnej Dywizji"

Podczas oficjalnej uroczystości, w pięknej scenerii Żagańskiego Pałacu Książęcego, w obecności pocztów sztandarowych wszystkich jednostek wojskowych „Czarnej Dywizji” i zaproszonych gości, generał brygady Jarosław Mika, z rąk dotychczasowego dowódcy generał dywizji Janusza Adamczaka, przyjął sztandar dywizji. Następnie obaj generałowie w obecności Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych generała broni pilota Lecha Majewskiego, podpisali protokół zdania i objęcia obowiązków dowódcy.

"Dwadzieścia siedem miesięcy temu miałem zaszczyt i honor podjąć obowiązki dowódcy "Czarnej Dywizji". Był to czas niezwykły. Chciałbym podkreślić ogromne zaangażowanie żołnierzy dywizji, nie tylko sztabu, ale także pozostałych jednostek wojskowych. Bez was, nie osiągnęlibyśmy tego, gdzie teraz jesteśmy. Te miesiące to także czas intensywnej współpracy z przedstawicielami władz rządowych i samorządowych, ale również z organizacjami i stowarzyszeniami, które wspierały nas w realizacji naszych codziennych zadań" – mówił generał Adamczak.

W czasie uroczystości miało miejsce jeszcze jedno niezwykłe wydarzenie. Generał Adamczak przekazał nowemu dowódcy elementy identyfikacyjne, łączące współczesność z tradycjami poprzedników insygnia, barwy i symbole 11LDKPanc. Generał Mika otrzymał oznaki pamiątkowe i rozpoznawcze oraz czarny naramiennik i krawat z symbolem husarskiego skrzydła.

Przejmując dowodzenie generał Mika w pierwszych słowach dziękował przełożonym, że obdarzyli go zaszczytem dowodzenia dywizją. Dziękował nie tylko żołnierzom, ale i rodzinom, doceniając ich codzienny trud. Zwrócił się także do żołnierzy, którzy w chwili obecnej pełnią służbę w rama XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, życzył im czegoś, czego nie można zmierzyć – „żołnierskiego szczęścia”. Dalej generał Mika mówił: „Żołnierze i pracownicy wojska, 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, nasz wizerunek tworzą nie tylko jakość i sprawność techniki wojskowej, którą obsługujemy, ale przede wszystkim ludzie, ich potencjał i umiejętności. Niech w naszej codziennej służbie wojskowej towarzyszą nam słowa „Bóg, Honor i Ojczyzna”. 

Końcowym akcentem uroczystości był wpis generałą Adamczaka do księgi pamiątkowej „Czarnej Dywizji”, gdzie można przeczytać: „Okres ten zapamiętam jako jeden z najpiękniejszych w moim życiu. Tutaj poznałem znakomitych żołnierzy i pracowników wojska – moich podwładnych, którzy z oddaniem i poświęceniem wykonywali powierzone obowiązki, przyczyniając się do sukcesów osiąganych przez "Czarną Dywizję”.

Generał Adamczak decyzją Ministra Obrony Narodowej, Tomasza Siemoniaka, został wyznaczony na stanowisko dowódcy 2. Korpusu Zmechanizowanego – Dowódcę Komponentu w Krakowie.

tekst: mjr Artur Pinkowski
zdjęcia: chor. Rafał Mniedło

  • publikuj na facebook
  • publikuj na tweeter
  • publikuj na google plus
Najnowsze - ostatnie wpisy
24 I 2019
11. rocznica katastrofy lotniczej pod ...
W 11. rocznicę katastrofy wojskowego samolotu CASA C-295 w Mirosławcu, 23 stycznia odbyły się uroczystości upamiętniające poległych oficerów sił powietrznych i ...
21 I 2019
Szkolenie w 17 Wielkopolskiej Brygadzie ...
Żołnierze kompanii manewrowej przygotowującej się do V zmiany PKW Rumunia na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie zostali poddani ...
18 I 2019
Grasujące Leopardy
Czołgiści i ich Leopardy najlepiej czują się wtedy, kiedy mogą wykonywać zadania na Pasie Taktycznym. Tak było również w tym tygodniu, ...
18 I 2019
Do Polski powróciła III zmiana ...
Po sześciomiesięcznym dyżurze w ramach wzmocnienia południowej flanki NATO do Polski powróciła III zmiana PKW Rumunia.
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Morskie szkolenie
MPL Air Show 2018
Saber Strike-18 w Polsce
Święto Wojsk Lądowych
AIR SHOW 2018
Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego
Diecezjalne obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości  w Rokitnie